Dydaktyka Informatyki T. 11 (2016)

Przeglądaj

Ostatnio nadesłane materiały

Aktualnie wyświetlane 1 - 5 z 21
 • Pozycja
  Wyznaczanie rozkładu geograficznego potencjalnego zagrożenia w oparciu o zebrane zablokowane adresy IP z pliku hosts.deny
  (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016) Wołoszyn, Jacek
  Rozwiązania serwerowe oparte na systemach linuxowych pozwalają zablokować zdalny dostęp do swoich zasobów poprzez wpisanie adresu IP do pliku /etc/hosts.deny. Jest to skuteczna metoda pozwalająca na blokadę szczególnie uciążliwych klientów, których zamiary są bliżej nieokreślone. W tym artykule przedstawiono przykład zamiany pozyskanych adresów IP na powiązane z nimi położenie geograficzne, celem uzyskania rozkładu geograficznego potencjalnego zagrożenia.
 • Pozycja
  Potokowe przetwarzanie danych z dzienników systemowych z wykorzystaniem funkcji generatorów
  (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016) Wołoszyn, Jacek
  W artykule przedstawiono problem wyszukiwania informacji w dziennikach systemowych. Zapisy z dzienników pozwalają na rozwiązanie wielu problemów nieprawidłowego działania systemu, czy wybranej aplikacji. Zastosowana procedura przetwarzania potokowego składa się z kilku etapów i jest bardzo elastyczna. Można ją łatwo zmodyfikować i wykorzystać do innych zastosowań.
 • Pozycja
  Ukrywanie pól w formularzu w Django z wykorzystaniem jQuery
  (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016) Wołoszyn, Jacek
  Budowa aplikacji z wykorzystaniem frameworku jest efektywnym sposobem na szybkie stworzenie aplikacji bazodanowej. Często się jednak zdarza, że rozwiązania proponowane przez zaimplementowane procedury generujące kod wynikowy nie spełniają założeń, które wymaga aplikacja. Przykład opisuje odmienny sposób podejścia do rozwiązania problemu.
 • Pozycja
  Środki komunikacji wizualnej i infografiki w edukacji, biznesie i innych obszarach życia społecznego
  (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016) Iskierka, Iwona
  W artykule opisano rolę środków komunikacji wizualnej oraz infografik w różnych obszarach życia społecznego. Zwrócono uwagę na istotę infografik, które wykorzystują połączenie wzornictwa graficznego z danymi. Przedstawiono wybrane programy do efektywnego tworzenia infografik i elementów systemu identyfikacji wizualnej firmy.
 • Pozycja
  Badania symulacyjne w nauczaniu energoelektroniki
  (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016) Szabłowski, Stanisław
  W opracowaniu poruszono problematykę oprogramowania do badań symulacyjnych w energoelektronice. Przedstawiono przykłady jego zastosowania na zajęciach laboratoryjnych z napędów elektrycznych w Instytucie Nauk Technicznych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Wskazano aspekty dydaktyczne projektowania i badania przekształtników energoelektronicznych z wykorzystaniem środowisk symulacyjnych oraz zasady prowadzenia ćwiczeń laboratoryjnych.