Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego

Witamy w Repozytorium UR - cyfrowym archiwum rejestrującym dorobek naukowy i dydaktyczny środowiska akademickiego UR.

W repozytorium przechowywane są oraz udostępniane różnego rodzaju materiały naukowe i dydaktyczne (artykuły, monografie, czasopisma, materiały konferencyjne, raporty, rozprawy doktorskie). Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych w repozytorium jest otwarty, a archiwizowanie publikacji odbywa się samodzielnie przez pracowników i doktorantów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jeśli jesteś pracownikiem lub doktorantem UR i chcesz dodać własne publikacje ZAREJESTRUJ się w serwisie i postępuj zgodnie z instrukcją. Jeżeli zamierzasz jedynie przeglądać materiały skorzystaj z wyszukiwarki lub indeksu u góry strony, albo przejrzyj zbiory wyszczególnione poniżej.

 

Ostatnio nadesłane materiały

Pozycja
Od konceptu do instytucji. Mechanizmy i znaczenie instytucjonalizacji innowacji społecznych na podstawie założeń paradygmatu demokratycznego
(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2025-03) Wenderlich, Paulina
Celem artykułu jest analiza mechanizmów i znaczenia instytucjonalizacji innowacji społecznych na gruncie polskim. Problem badawczy skupia się na tym, jak innowacje mogą przechodzić od fazy konceptu do formy instytucjonalnej, zdobywając trwałość i stabilność w strukturach społecznych. Artykuł opiera się na demokratycznym paradygmacie innowacji społecznych, podkreślającym partycypację, inkluzywność i współpracę wielosektorową w tworzeniu oraz wdrażaniu nowych rozwiązań społecznych. Przeprowadzona analiza uwzględnia także perspektywę neoinstytucjonalną, która pozwala zrozumieć, że proces instytucjonalizacji innowacji wpływa na zakorzenienie nowatorskich rozwiązań, a to wspiera długofalowość działań, systemowość zmian, a w konsekwencji rozwój społeczny. Dokonano analizy przypadku – Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21, instytucji dedykowanej twórczości osób z niepełnosprawnościami, mającej na celu promowanie różnorodności oraz inkluzywności społecznej. Metodologia badawcza obejmuje analizę literatury oraz obserwację działalności badanej instytucji.
Pozycja
Wpływ podmiotów zewnętrznych w cyberprzestrzeni na bezpieczeństwo pro- cesu wyborczego w państwie
(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2025-03) Warchoł, Agnieszka
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wpływu podmiotów zewnętrznych względem państwa na bezpieczeństwo procesu wyborczego. Główna teza publikacji zawiera się w stwierdzeniu, że współcześnie, za sprawą cyberprzestrzeni, podmioty zewnętrzne zintensyfikowały działania w zakresie wpływu na proces wyborczy podmiotu państwowego. W pracy zastosowane zostały takie metody badawcze, jak: analiza i krytyka źródeł, analiza i krytyka piśmiennictwa, metoda porównawcza, studium przypadku. Cyberprzestrzeń odgrywa kluczową rolę w procesie wyborczym, a w obliczu transnarodowych zagrożeń konieczne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie, dbałość o cyberbezpieczeństwo państwa, ale także niezbędna jest odpowiednia współpraca międzynarodowa, np. wymiana informacji, wspólne ćwiczenia i koordynacja działań. Zapewnienie bezpieczeństwa procesu wyborczego wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje zarówno aspekty techniczno-technologiczne, prawne, instytucjonalne, jak i społeczne.
Pozycja
Ewolucja postaw młodzieży w Polsce wobec religii i Kościoła katolickiego w XXI wieku w kontekście zmian religijności społeczeństwa polskiego
(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2025-03) Tasak, Agata
Ewolucja religijności społeczeństwa polskiego jest ważną kwestią w analizach funkcjonowania życia społeczno-politycznego. Pogłębiające się procesy sekularyzacji życia publicznego, dezinstytucjonalizacji wiary, selektywności w przestrzeganiu wskazań Kościoła katolickiego, obserwowane od wielu lat na świecie, są również bardziej widoczne w społeczeństwie polskim, przebiegają jednak z odmienną dynamiką w różnych obszarach życia wspólnotowego. Osłabieniu ulega również poziom zaufania do Kościoła instytucjonalnego. W świetle wyników badań odnoszących się do postaw młodzieży można stwierdzić, że wskazane procesy mają charakter znacząco głębszy oraz bardziej dynamiczny – w niektórych obszarach religijności bardzo intensywny. W najbliższym czasie trudno się spodziewać gwałtownego odwrócenia tych tendencji, w dużym zakresie uzależnione jest to od możliwości odzyskania lub wzmocnienia poziomu zaufania przez Kościół katolicki.
Pozycja
Aktywna polityka rynku pracy wobec osób młodych. Rozwiązania ustawowe i ich realizacja przez publiczne służby zatrudnienia
(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2025-03) Szydlik-Leszczyńska, Agata
Celem opracowania jest prezentacja rozwiązań w ramach aktywnej polityki rynku pracy skierowanych do osób młodych oraz ich realizacja przez publiczne służby zatrudnienia w kontekście sytuacji tych osób na rynku pracy. Ze względu na niż demograficzny oraz wciąż malejącą liczbę osób młodych wchodzących na rynek pracy wydawać by się mogło, że ich sytuacja na tym rynku poprawia się. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nadal jednak zalicza tę kategorię do osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy i w związku z tym mogą one korzystać z szerszego wachlarza aktywnych programów rynku pracy. Osoby młode wchodzące na rynek pracy muszą bowiem sprostać wyzwaniom związanym ze zwiększającymi się wymaganiami pracodawców przy braku lub stosunkowo małym doświadczeniu zawodowym. W tym kontekście ważne są działania państwa nakierowane na programy wspierające wejście i utrzymanie się na rynku pracy tej kategorii osób. W artykule dokonano przeglądu aktywnych form wsparcia dedykowanych osobom młodym wchodzącym na rynek pracy oraz analizy stosowanych rozwiązań na tle sytuacji tych osób na rynku pracy. Problemem badawczym jest zatem odpowiedzenie sobie na pytanie, czy metody wsparcia stosowane przez publiczne służby zatrudnienia wobec osób młodych niwelują podstawowe bariery utrudniające im wejście na rynek pracy. Zastosowane metody badawcze to studia literaturowe, analiza dokumentów normatywnych, metoda porównawcza i analiza danych zastanych.
Pozycja
Siecioholizm i fonoholizm jako współczesne zagrożenie społeczne – objawy, skutki i profilaktyka
(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2025-03) Szumiec, Magdalena
Obserwowany współcześnie dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że w dzisiejszych czasach coraz trudniej wskazać obszary działalności człowieka pozbawione możliwości korzystania z nich. Otaczająca nas rzeczywistość naznaczona jest wszechobecnością mediów cyfrowych, w tym komunikacyjnych, takich jak internet czy telefonia komórkowa. Niewątpliwie media te znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale też generują wiele problemów. Artykuł stanowi próbę zasygnalizowania zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z internetu (siecioholizm) i telefonów komórkowych (fonoholizm). Na podstawie przeprowadzonych badań możliwe okazało się rozpoznanie skali tych zjawisk, wyłonienie objawów i konsekwencji nagminnego korzystania z sieci oraz wskazanie działań profilaktycznych.