Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "referendarz sądowy"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 4 z 4
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Ewolucja katalogu czynności z zakresu ochrony prawnej wykonywanych przez referendarzy sądowych – uwagi na tle nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – prawo upadłościowe
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2020) Zieliński, Hubert
    Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie zmian wprowadzonych uchwalonymi w 2019 r. nowelizacjami k.p.c. oraz ustawy – Prawa upadłościowe na tle historycznej ewolucji zawodu referendarza sądowego oraz orzecznictwa Trybunały Konstytucyjnego. Podkreśla on, że nowe regulacje, mające na celu przede wszystkim częściowe odciążenie od pracy sędziów, mogą budzić jednocześnie wątpliwości natury konstytucyjnej. W stosunku do części nowych kompetencji referendarzy istnieje bowiem ryzyko, że zostaną one uznane za sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, które zgodnie z Konstytucją RP należy do wyłącznych kompetencji niezawisłego sądu. W treści artykułu wskazano także, jakie inne, niebudzące zastrzeżeń konstytucyjnych, kompetencje sądów mogą potencjalnie zostać przekazane do wykonywania referendarzom sądowym w przyszłości.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Konstytucyjne aspekty udziału referendarza sądowego w postępowaniu karnym
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2022) Bachurska, Beata
    Zagadnienie dotyczące miejsca zajmowanego przez referendarza sądowego w polskim systemie sądownictwa nabiera szczególnego charakteru w świetle przepisów Konstytucji RP, a także Prawa o ustroju sądów powszechnych, które wyznaczają zakres zadań, jaki może być powierzony referendarzowi sądowemu w procesie karnym. W obecnym kształcie instytucja ta jest jednak w postępowaniu karnym nieefektywna. Wprawdzie spełnia ona wymóg konstytucyjności, a ustawodawca w sposób legalny delegował określone uprawnienia na rzecz referendarzy sądowych w procesie karnym, to jednak obawa o naruszenie konstytucyjnej zasady sprawowania wymiaru sprawiedliwości wyłącznie przez sądy powstrzymuje ustawodawcę przed dalszym rozwojem tej instytucji.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Referendarz sądowy w postępowaniu karnym
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2021-12-01) Bachurska, Beata
    Głównym celem pracy było określenie pozycji referendarza sądowego w procesie karnym. Rozprawa podzielona została na dziewięć rozdziałów. Przedstawiono zarówno rys historyczny instytucji referendarza sądowego, podejmowane w doktrynie próby zdefiniowania pojęcia „referendarz sądowy”, jak i cele wprowadzenia instytucji referendarza sądowego do systemu polskiego sądownictwa. Przedstawiono również charakter instytucji referendarza sądowego w wybranych systemach prawnych państw europejskich. Ukazano zależności pomiędzy udziałem referendarza sądowego w procesie karnym, polegającym na wykonywaniu zadań z zakresu ochrony prawnej, a wymierzaniem sprawiedliwości. Dokonano przedstawienia zakresu uprawnień referendarza sądowego w procesie karnym, trybu procedowania referendarza sądowego oraz zakresu kontroli sprawowanej nad jego działalnością. Poruszono kwestię prawnych konsekwencji nieprawidłowości w działaniu referendarza sądowego oraz ponoszonej z tego tytułu przez niego odpowiedzialności, a także przedstawiono uregulowania dotyczące udziału referendarza sądowego w innych postępowaniach o charakterze represyjnym. Rozwój instytucji referendarza sądowego jest zagadnieniem niezwykle istotnym badawczo. Stąd też niezwykle ważne było dla Autorki kompleksowe przedstawienie instytucji referendarza sądowego w postępowaniu karnym na tle jego dotychczasowego rozwoju w Polsce i Europie.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Wyłączenie referendarza sądowego na jego żądanie lub na wniosek strony (referendarius suspectus)
    (WPiA, 2013) Arkuszewska, Aneta
    Przedmiotem artykułu jest przedstawienie podstaw oraz procedury wyłączenia referendarza sądowego na jego żądanie lub wniosek strony – tzw. referendarius suspectus – art. 49 w zw. z 54 k.p.c. na tle nowelizacji art. 54 k.p.c. z dnia 16.09.2011 r. Wskazano, iż ustawodawca w sposób wyraźny uregulował sytuację wyłączenia referendarza sądowego i przesądził o tym, że o jego wyłączeniu orzeka sąd na takich samych zasadach, jak w przypadku wyłączenia sędziego i ławnika. Jednak ustawodawca, wprowadzając tę zmianę, nie unormował kwestii zaskarżenia postanowienia sądu oddalającego wniosek o wyłączenie referendarza sądowego, jak ma to miejsce w sytuacji wyłączenia sędziego. Stąd też sformułowano postulat de lege ferenda wyraźnego uregulowania wskazanego zagadnienia w treści art. 394 1 pkt 10 k.p.c. oraz art. 22 pkt 1 u.k.s.c., poprzez objęcie ich zakresem osoby referendarza sądowego.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość