Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego / The Library of Rzeszow University
URI dla tego Zbioru
Przeglądaj
Przeglądanie Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego / The Library of Rzeszow University według Tytuł
Aktualnie wyświetlane 1 - 20 z 20
Wyniki na stronie
Opcje sortowania
- PozycjaCentralna Biblioteka Publiczna w Amsterdamie – nowoczesna i przyjazna(2015-09-28) Kawiorski, Stanisław
- PozycjaCyfrowe archiwum profesora Kazimierza Brauna w Pracowni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego(2014-07-11) Dolata, Grzegorz
- PozycjaDwie pieśni(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2010-03) Pomes, Kinga
- PozycjaEmpowerment and partnership – is it possible in the academic library?(Dominican University Graduate School of Library and Information Science, 2009) Jaskowska, BożenaThe paper presents the idea of empowerment and partnership in the academic library. Some differences between classic and empowerment management and a few most important features of leadership are also pointed out in the study. Difficulties as well as benefits of participation in an academic library are shown in the second part of the paper. The are many areas in the academic library where empowerment and partnership could be successfully implemented in the management process.
- PozycjaGromadzenie druków zwartych w bibliotece akademickiej - na przykładzie Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego(Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2013) Bytnar, EwelinaW artykule scharakteryzowano podstawowe sposoby pozyskiwania druków zwartych w bibliotece akademickiej: zakup, dary, wymianę i egzemplarz obowiązkowy. Dokonano analizy gromadzenia zbiorów w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego w latach 2006-2011 wskazując na najważniejsze tendencje w tym obszarze.
- PozycjaKolekcje archiwalne poetów emigracyjnych w Pracowni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego(Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2013) Dolata, Grzegorz
- PozycjaKoncepcja podwójnego kodowania Allana Paivio w procesie percepcji czytanego tekstu(Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2013) Kawiorski, StanisławW procesie rozumienia tekstu ważną rolę spełnia tzw. „domysł językowy” czyli wnioskowanie. Wzbogaca ono recepcję tekstu o dodatkowe informacje wydobyte z zasobów pamięci długotrwałej czytelnika. O przyswajaniu tekstu na dwóch poziomach – słownym i obrazowym mówi teoria podwójnego kodowania A. Paivio. Według niej pobudzenie reprezentacji obecnych w pamięci jednego rodzaju uaktywnia reprezentacje w pamięci drugiego rodzaju. Połączenie informacji werbalnych z wizualnymi wzmacnia przekaz informacyjny i ułatwia zrozumienie.
- Pozycja"Korespondent Krajowy i Zagraniczny" z roku 1793: najstarsze czasopismo w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego(2015-09-28) Kawiorski, Stanisław„Korespondent Krajowy i Zagraniczny” ukazywał się od 1 stycznia do 31 grudnia 1793 r. w Warszawie. Było to czasopismo polityczno-informacyjne. Pismo informowało o niezwykle ważnych wydarzeniach roku 1793 w Polsce m. in. o wojnie polsko-rosyjskiej, konfederacji targowickiej i sejmie w Grodnie. Pisano w nim również o wydarzeniach w innych krajach, wiele miejsca poświęcając rewolucji francuskiej. Na końcu każdego numeru drukowano ogłoszenia. W egzemplarzu „Korespondenta” z 1793 r. znajdującym się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego jest wiele ciekawych zapisków wykonanych ręką właściciela egzemplarza tej gazety, odnoszących się do opisywanych wydarzeń.
- PozycjaLiteratura elektroniczna a czytelnictwo młodzieży akademickiej(Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2012) Ziaja, JoannaDo pełnego rozwoju intelektualnego młodego człowieka niezbędny jest kontakt z utrwaloną tradycją kulturalną. Niezaprzeczalnym jest fakt, iż od wieków integralną część kultury stanowi książka. Literatura – tak jak i kultura – ulega przeobrażeniom. Zmiany zachodzące w sferze społecznego komunikowania się – języka, druku, środków masowej komunikacji – sprawiły, że i literatura wstąpiła na grunt rozwoju technologicznego. Pojawienie się literatury elektronicznej nie mogło z kolei pozostać bez wpływu na czytelnictwo ludzi w różnym wieku. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie zjawiska e-literatury oraz nakreślenie postawy młodzieży akademickiej w stosunku do tego rodzaju książki.
- PozycjaRozwój zawodowy bibliotekarzy dzięki uczestnictwu w programie Erasmus. Z doświadczeń własnych oraz pracowników Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego(2015-09-28) Lewicka, JoannaArtykuł opisuje największy europejski program wspierający międzynarodową wymianę akademicką z perspektywy rozwoju zawodowego bibliotekarzy naukowych. Opisano historię programu, a także przedstawiono jego realizację w Uniwersytecie Rzeszowskim. Scharakteryzowano wyjazdy w celach szkoleniowych pracowników Biblioteki UR do bibliotek europejskich, a także doświadczenia własne ze stażu w bibliotekach akademickich w Lecce i Peruggii.
- PozycjaSprawozdanie z wyjazdu studyjnego do bibliotek w Danii i Niemczech w dniach 2-7 grudnia 2011(Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2012) Majdosz, Sylwia
- PozycjaSprawozdanie z wyjazdu studyjnego do bibliotek w Petersburgu, Tallinie i Rydze(Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2013) Miezin, Elżbieta
- PozycjaSprawozdanie z wyjazdu szkoleniowego do Biblioteki Uniwersyteckiej w Nitrze w ramach programu „Erasmus+”(2015-09-28) Bednarski, Paweł; Chlebica, Paweł
- PozycjaSłów kilka o historii znaku @(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2009-04) Pomes, Kinga
- PozycjaTrzydziestolecie Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego(2014-07-11) Pomes, Kinga
- PozycjaTsai Lun - zapomniany wynalazca papieru(Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2009) Pomes, Kinga
- PozycjaUkryty Internet – jakie korzyści mogą mieć z niego nauki ekonomiczne?(Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, 2007) Jaskowska, BożenaPrzedstawiono problematykę wyszukiwania w sieci wartościowej i bezpłatnej informacji naukowej z zakresu nauk ekonomicznych. Scharakteryzowano specyfikę zasobów Ukrytego Internetu oraz dokonano przeglądu przykładowych (przede wszystkim angielskojęzycznych) narzędzi wyszukiwawczych umożliwiających dostęp do pełnotekstowych dokumentów naukowych: artykułów z czasopism, referatów konferencyjnych, raportów z badań, opracowań roboczych, książek lub ich fragmentów. Źródła informacji Ukrytego Internetu przedstawiono w trzech grupach: bazy danych i repozytoria naukowe, katalogi stron www oraz specjalistyczne narzędzia wyszukiwawcze. Artykuł zakończono krótką charakterystyką polskojęzycznych źródeł elektronicznych przydatnych w poszukiwaniu ogólnodostępnej informacji naukowej z zakresu nauk ekonomicznych.
- PozycjaUwagi o przekładzie językowym(2014-07-11) Kawiorski, StanisławWśród teoretyków przekładu istnieją spory o nieprzetłumaczalność i przetłumaczalność tekstów. Wielu badaczy podkreśla, że nie istnieje tłumaczenie dosłowne tekstu, które dokładnie odwzorowuje oryginał. Każdy język to odmienny punkt widzenia. Komunikacja między językami nie jest łatwa a czasami wręcz niemożliwa. Treści jednego języka nie mogą być przekładane na treści innego bez utraty pewnych pól znaczeniowych. Takie stanowisko zajmują zwolennicy relatywizmu językowego. Stoją oni na stanowisku, że sposób postrzegania świata zależy od języka, którym się posługujemy.
- PozycjaW to nam graj! Grywalizacja w promowaniu usług bibliotecznych(Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2013) Jaskowska, BożenaPrzedstawiono specyfikę działań marketingowych z wykorzystaniem mechaniki gier oraz możliwości wykorzystania narzędzi grywalizacji w promowaniu usług biblioteczno-informacyjnych. Rozważania zobrazowano przykładami z bibliotek zagranicznych i polskich.
- PozycjaWykorzystanie CMS Drupal do zarządzania treściami on-line Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego(Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2012) Jaskowska, Bożena; Głowacki, MariuszW artykule przedstawiono charakterystykę i zalety wykorzystania darmowych systemów CMS w praktyce bibliotecznej. Wskazano na cechy, które powinien posiadać system CMS wykorzystywany przez bibliotekę akademicką oraz argumenty, które zadecydowały o wyborze przez Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego CMS Drupal. Witryna biblioteczna WWW wraz z wersją mobilną, serwisy dedykowane imprezom bibliotecznym, serwis szkoleń bibliotecznych on-line, platforma czasopisma naukowego oraz intranetowy system informacyjny dla bibliotekarzy – to obszary efektywnego wykorzystania CMS Drupal przez Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego.