Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "tomografia komputerowa"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 3 z 3
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    PSMA PET-MRI scanning for prostate cancer diagnosis
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2024-04-25) Pozaruk, Andrii
    Dokładne, specyficzne dla pacjenta mapy korekcji tłumienia (AC) w jednoczesnym obrazowaniu PET-MR stanowią wyzwanie ze względu na brak kontrastu kość-powietrze w obrazach MRI, szczególnie w obszarze miednicy. Chociaż obrazowanie Dixona poprawia kontrast tkanek miękkich, obecne metody segmentacji często błędnie klasyfikują kość. Celem tego badania jest udoskonalenie rekonstrukcji obrazu PET w przypadku raka prostaty poprzez wykorzystanie dokładnych map AC z obrazów Dixon-MR i CT przy użyciu nadzorowanej, wzmocnionej, generatywnej sieci kontradyktoryjnej (GAN). Ocena obejmowała obrazy CT i PET-MR pacjentów z rakiem prostaty, ocenę błędów na mapach AC i obrazach PET oraz badanie skuteczności metod głębokiego uczenia się. Metody MR oparte na DL wykazały większą dokładność segmentacji kości i lepszą rekonstrukcję obrazu PET w porównaniu z technikami konwencjonalnymi. Dodatkowo zaobserwowano silną odwrotną korelację pomiędzy wartościami ADC i SUV w strefach raka prostaty, co wskazuje na potencjał metod opartych na DL w poprawie obrazowania raka prostaty.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Wartości ciśnienia tętniczego a następstwa ostrego udaru niedokrwiennego w obrazowaniu tomografii komputerowej u pacjentów leczonych metodą trombektomii mechanicznej.
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2023-02-22) Tomaszewska-Lampart, Izabella
    Ostry udar niedokrwienny (AIS) jest spowodowany zaburzeniami przepływu krwi w mózgu, które prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek mózgu. Tromboliza dożylna i trombektomia mechaniczna są podstawą obecnej terapii, przy czym ta ostatnia jest stosowana u wybranych pacjentów z radiologicznie potwierdzoną niedrożnością dużych naczyń. Jednym z istotnych parametrów determinujących wynik leczenia są wartości ciśnienia tętniczego zarówno wyjściowe jak i podczas interwencji terapeutycznej. Optymalne docelowe wartości ciśnienia krwi podczas MT w AIS wciąż jednak pozostają kontrowersyjne. Celem pracy jest ocena zależności pomiędzy parametrami ciśnienia tętniczego w trakcie trombektomii mechanicznej wykonywanej u pacjentów z AIS, a kontrolną objętością zawału, obrzękiem mózgu oraz powikłaniami krwotocznymi obrazowanymi przy pomocy tomografii komputerowej po 24-36 godzinach od zabiegu. Grupę badaną stanowiło 214 chorych, którzy spełnili kryteria kwalifikacji do badania. Należało do nich rozpoznanie udaru niedokrwiennego mózgu spowodowanego niedrożnością ICA lub MCA1 leczone metodą trombektomii mechanicznej w znieczuleniu ogólnym. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, że podczas zabiegu mechanicznej trombektomii, u pacjenta z ostrym udarem niedokrwiennym, konieczne jest ograniczanie zarówno zmian ciśnienia tętniczego jak i czasu, w którym utrzymują się nieprawidłowo obniżone lub podwyższone wartości ciśnienia tętniczego krwi.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Wieloczynnikowa analiza funkcjonowania Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej dla potrzeb Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2022-06-10) Wojtasik, Aneta Magdalena
    Celem niniejszej pracy jest wieloczynnikowa analiza funkcjonowania klinicznego Zakładu Radiologii dla potrzeb Szpitalnego oddziału Ratunkowego a przez to opracowanie modelu szacowanej liczby pacjentów kierowanych do badań obrazowych w zależności od różnych czynników. Dokonano analizy 89652 badań obrazowych, w tym 58355 RTG i 31297 TK wykonanych przy pomocy aparatu RTG Discovery 656XR (GE) oraz 64-rzędowego aparatu TK Discovery 750 HD (GE). Dane retrospektywne dotyczące pogody w Rzeszowie uzyskano ze strony freemeteo.pl. Zgromadzony materiał liczbowy poddano analizie wybranymi metodami statystyki opisowej oraz weryfikacji hipotez statystycznych. Analizę wykonano z wykorzystaniem pakietu Statistica 13.3. W analizie uwzględniono zmienność liczby badań w poszczególnych latach oraz zmienność udziału badań RTG i TK. Analizie poddano także zależność dobowej liczby badań od: miesiąca, pory roku, pory doby, rodzaju dni (świąteczne – pozostałe), fazy księżyca, kierunku i prędkości wiatru, stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, średniej temperatury powietrza w dzień i w nocy, ciśnienia atmosferycznego oraz wielkości opadów. W przypadku analizowanego Zakładu Radiologii wyznaczono model, na podstawie, którego można przewidzieć dobową liczbę pacjentów w zależności od wybranych czynników zewnętrznych. Biorąc to pod uwagę wskazanym jest aby poszczególne pracownie radiologiczne prowadziły odpowiednie opracowania statystyczne co może pozwolić na optymalizację organizacji pracy.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość