Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "state of emergency"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 5 z 5
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Instytucja stanu nadzwyczajnego w polskiej praktyce politycznej
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2023-11-08) Piękoś, Karol
    Niniejsza rozprawa poświęcona jest instytucji stanu nadzwyczajnego w polskiej praktyce politycznej od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., do czasów tzw. epoki covidowej. W pracy usystematyzowano podstawowe zagadnienia związane z tematem rozprawy, z perspektywy nauk o polityce i administracji. W rozprawie ukazano ewolucję instytucji stanu nadzwyczajnego w polskich rozwiązaniach ustrojowych oraz praktyce politycznej. Podjęto również próbę wyjaśnienia problemu niestosowania instytucji stanu nadzwyczajnego w dziejach III RP, mimo pojawiających się przesłanek ze szczególnym uwzględnieniem światowej pandemii COVID-19. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem teorii racjonalnego wyboru. Praca została podzielona na V rozdziałów (każdy z nich zakończono podsumowaniem), wstęp oraz zakończenie.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Ogłoszenie stanu wyjątkowego w Rebublice Czeskiej w 2020 r. – zarys problematyki
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2021) Hadała-Skóra, Anna
    W niniejszym artykule scharakteryzowano wybrane zagadnienia wiążące się z reakcją rządu Republiki Czeskiej na panującą w kraju sytuację – wprowadzenie stanu wyjątkowego w 2020 r. Działanie to podyktowane było chęcią uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 na terenie tego państwa. We wstępnej części opracowania scharakteryzowano pojęcie stanu nadzwyczajnego w doktrynie prawa konstytucyjnego. W dalszej części zwrócono uwagę, że w Konstytucji Republiki Czeskiej ustawodawca nie uregulował wszystkich możliwych do wprowadzenia w tym państwie stanów nadzwyczajnych. Wskazano na inne akty prawne regulujące tę problematykę.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Rola Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kształtowaniu bezpieczeństwa podczas stanu wyjątkowego w 2021 roku
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2025-03) Nowak, Tomasz
    W artykule przyjęto, że bezprecedensowa skala presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej w 2021 r., dopełniona demonstracją siły militarnej przez Rosję przy wschodniej flance NATO, stanowiła asumpt do użycia przez Polskę nadzwyczajnych instrumentów prawnych. Do skonfrontowania się z nowymi realiami geostrategicznymi sięgnięto po instytucję stanu wyjątkowego. Szczególne uprawnienia w tym zakresie przysługują Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Celem artykułu było ustalenie roli prezydenta RP w kontekście zadań realizowanych w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego w Polsce, a także ocena podjętych działań w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i aktywności dyplomatycznej na arenie międzynarodowej.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Stan specjalny w materialnym prawie administracyjnym (zarys problematyki)
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2020) Jagielski, Jacek; Gołaszewski, Piotr
    W artykule „Stan specjalny w materialnym prawie administracyjnym (zarys koncepcji)” autorzy podejmują rozważania, których celem jest wstępne i ogólne zarysowanie koncepcji stanu specjalnego jako (nowej) instytucji prawa administracyjnego materialnego oraz określenie jej relacji względem konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych. Przeprowadzona analiza, uwzględniająca przykłady konkretnych rozwiązań ustawowych, pozwoliła na określenie stanu specjalnego jako instytucji uregulowanej pod względem treści i formy w powszechnie obowiązującym prawie administracyjnym materialnym, która w ramach zwykłych środków konstytucyjnych o charakterze prawnoadministracyjnym, uruchamianych kolektywnie w drodze prawnej formy działania administracji, ogranicza wolności i prawa lub kreuje obowiązki generalnie określonej grupy podmiotów – wyodrębnionej ze względu na kryterium przedmiotowe odnoszące się do sytuacji szczególnej – w celu przeciwdziałania związanemu z tą sytuacją, spodziewanemu bądź istniejącemu zagrożeniu bezpieczeństwa, porządku lub zdrowia publicznego.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Strefa buforowa jako metoda ochrony polskiej granicy państwowej
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2024-12) Hadała-Skóra, Anna; Piękoś, Karol
    Trwający od lata 2021 r. kryzys na granicy polsko-białoruskiej determinuje znaczne zaangażowanie polskich służb. Z uwagi na celowe działania białoruskich władz, polskie państwo zmuszone jest do podejmowania szczególnych wysiłków ukierunkowanych na ochronę granicy państwowej. Władze w Mińsku umyślnie doprowadzają do eskalacji napięć, wykorzystując w tym celu migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Ze względu na powstały kryzys w Polsce, we wrześniu 2021 r. wprowadzono na pograniczu polsko-białoruskim stan wyjątkowy, który następnie w nieformalny sposób utrzymano do końca czerwca 2022 r. Mimo, że sytuacja uległa względnej stabilizacji, wiosną 2024 r. doszło do zwiększenia napięć, przez co Rada Ministrów zdecydowała się na wprowadzenie tzw. strefy buforowej.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość