Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "responsibility"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 19 z 19
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Czy Społeczna Gospodarka Rynkowa jest drogą do ocalenia europejskich wartości?
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2019) Woźniak, Michał Gabriel
    W opracowaniu zaprezentowano główne tezy autorów monografii pod redakcją naukową E. Mączyńskiej i P. Pysza pt. „Społeczna Gospodarka Rynkowa a wartości europejskie” (opublikowanej nakładem PWE, Warszawa 2019). Wynika z nich, że powrót w debatach ekonomicznych do refleksji nad funkcjonalnością depozytu ordoliberalnych wartości względem współczesnych wyzwań i zagrożeń rozwojowych jest zasadny i może się przyczynić do przezwyciężenia współczesnego eurosceptycyzmu i kryzysu wartości europejskich. W opinii autora tego opracowania trzeba jednak sięgnąć głębiej do integralnej wizji człowieka, aby społeczne relacje solidarności nie stawały się zbyt słabe i powierzchowne, a możliwości użytkowania wolności nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa osobowego i społecznego.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Filozofia personalistyczna Karola Wojtyły a personologiczna perspektywa rozwoju
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2013) Grabowska, Monika
    The article indicates a common axiom of Karol Wojtyła's personalistic philosophy and theory of development: human dignity is the highest value in the natural world. The author analyzes the content of the encyclical – Laborem Exercens, Sollicitudo Rei Socialis, Centesimus Annus in the context of personological economic theory by Professor Franciszek Piontek. Studies on the category of dignity and development prove the connection between human welfare and sustainable economic development. This study argues that sustainable development cannot disregard economic efficiency and it should not be made only on the basis of price and market mechanism. Sustainable development of contemporary civilization depends on an aggregate: economic, natural and human capital.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 2005 r. (II KK 215/05)
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2022) Nowak, Andrzej
    Przedmiotowa glosa omawia kontrowersje związane z ustaleniem, czy użyte w art. 116 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2000, nr 80, poz. 904 ze zm.) określenie wbrew warunkom uprawnienia odnosi się wyłącznie do udzielonych mocą licencji uprawnień do rozpowszechniania utworu, nie zaś też do obowiązków wynikających z umowy licencyjnej (np. prawa do wynagrodzenia czy obowiązku przedstawiania rozliczeń finansowych).
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Kompetencje, obowiązki i zakres odpowiedzialności dyrektora przedszkola
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018) Pietrzycka, Małgorzata
    W artykule skupiono się na szczegółowej analizie kompetencji, obowiązków i zakresie odpowiedzialności dyrektora przedszkola. Dokonano przeglądu nowych zadań, które rozszerzyły dotychczasowy zakres pracy dyrektora na tle zmieniającego się prawa oświatowego. Szczególną uwagę zwrócono na te czynności dyrektora, które wynikają z pełnionego nadzoru pedagogicznego, organizacji i tworzenia warunków kształcenia dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz przygotowaniu nowych miejsc dla dzieci w przedszkolach.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Kultura organizacyjna dyrektora przedszkola w kontekście budowania kapitału społeczności lokalnej
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2019) Pietrzycka, Małgorzata
    W artykule skupiono się na wyjaśnieniu terminów kultura organizacyjna przedszkola i kultura organizacyjna dyrektora przedszkola, analizie definicji kapitału społecznego, jego determinantów, składników. Szczególną uwagę zwrócono na kapitał społeczny współczesnego przedszkola, którym są nauczyciele i rodzice. Przeanalizowano te czynności dyrektora, które wynikają z pełnionych przez niego obowiązków i równocześnie oddziaływują na budowanie kapitału społeczności lokalnej.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Małżeństwo a odpowiedzialność. Socjologiczno-prawna analiza rozwodów w Polsce
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2022-12) Markowska-Gos, Ewa
    Żyjemy obecnie w Polsce w społeczeństwie liberalnym, o takim a nie innym poziomie podmiotowości jednostek, co przekłada się np. na wolność: słowa, sumienia i wyznania, stylu życia. Znajduje to odbicie w sferze życia rodzinnego. Funkcjonujemy w małżeństwach, związkach kohabitacyjnych, czy też jako single. Małżeństwo, niezależnie od sposobu jego rozumienia, ma niebagatelne znaczenie z perspektywy samej jednostki, jej rodziny i społeczeństwa. Jest ono nieporównywalne z doniosłością społeczną wyżej wymienionych tzw. alternatywnych form życia rodzinnego. O owej doniosłości świadczy to, że znajduje ono odbicie w regulacjach prawa świeckiego i kanonicznego, tworzących zbliżony w swej istocie, normatywnie wyznaczony wzór kulturowy do realizacji w rzeczywistości społecznej. W związku z tym omówiono istotę małżeństwa w obu tych obszarach prawa. Zarówno w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, jak też w prawie kanonicznym nupturienci zawierają małżeństwo w oparciu o umowę. Jednakże jednostki coraz częściej z różnych przyczyn nie chcą lub też nie mają na tyle silnej woli, by się z niej w ogóle wywiązać lub sprostać niektórym jej warunkom, czego dowodzi wzrost w Polsce liczby rozwodów. Stało się to inspiracją dla autorki tej publikacji do podjęcia próby analizy socjologiczno-prawnej zagadnienia odpowiedzialności do związku małżeńskiego (lub jej braku) w społeczeństwie polskim w oparciu o przesłanki rozwodowe i tzw. przeszkody zrywające jako podstaw prawnych do unieważnienia małżeństwa przyjmując za brak odpowiedzialności kryterium zawinienia, a więc złej woli partnera/rki (niekiedy obojga partnerów). Ponadto należy podkreślić, iż sam rozwód, czy też stwierdzenie nieważności małżeństwa można by uznać za nieodpowiedzialność niewywiązywanie się z wyżej wzmiankowanego konsensusu. Konieczne jest tu więc przytoczenie odwiecznej zasady prawa rzymskiego „umów należy dochowywać”.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Odpowiedzialność w procesie rozwoju – jaka i czyja?
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2019) Słodowa-Hełpa, Małgorzata; Jurewicz, Daniel
    Inspirację do podjęcia problematyki odpowiedzialności w procesie rozwoju stanowiło kilka przesłanek natury poznawczej i praktycznej, w szczególności jej wyeksponowanie w tytule kluczowego dokumentu nakreślającego średnio- i długofalową wizję rozwojową i politykę państwa, czyli w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W opracowaniu zredagowanym na podstawie przeglądu bogatej literatury przedmiotu oraz najnowszych dokumentów, zostały zaprezentowane wybrane aspekty tej pojemnej inter- i wielodyscyplinarnej problematyki. Wobec wieloznaczności kategorii odpowiedzialność i związanych z tym trudności interpretacyjnych oraz ewolucji jej powiązań z wolnością i rozwojem za zasadne uznane zostało poprzedzenie zasadniczej części opracowania najogólniejszym stanowiskiem dotyczącym istoty odpowiedzialności i krótką odpowiedzią na dwa pytania: – Czym jest odpowiedzialność? – Jakie są jej powiązania z wolnością? Punkt wyjścia dalszych rozważań stanowi założenie, że rozwój odpowiedzialny musi być udziałem nie tylko rządu i polityków, ale menedżerów i zarządzanych przez nich przedsiębiorstw a także konsumentów i całych wspólnot regionalnych oraz lokalnych. Bez ich zaangażowania trudno bowiem liczyć na skuteczność nawet najlepiej nakreślonej wizji rozwojowej. Za wiodący został uznany układ podmiotowy artykułu, od odpowiedzialności państwa, przez funkcjonariuszy publicznych, środowisko biznesu społecznie odpowiedzialnego do społeczeństwa obywatelskiego i dobra wspólnego. W podsumowaniu, na podstawie przeprowadzonych analiz, nakreślone zostały dość ogólne odpowiedzi na sformułowane we wstępie pytania.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Odpowiedzialność, wolność, sprawiedliwość, efektywność a przedsiębiorczość
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2019) Famielec, Józefa
    Odpowiedzialność w działalności gospodarczej – zdaniem Jana Pawła II – może się urzeczywistniać jako prawda w ustroju gospodarczym, w którym podmiotowość i wolność pracy człowieka dominuje nad kapitałem oraz własnością narzędzi produkcji i ziemi. Jest to możliwe tylko w społeczeństwie, w którym istnieją wolność pracy, przedsiębiorczość i uczestnictwo. Celem artykułu jest poznanie przedsiębiorczości w świetle kryterium wolności i odpowiedzialności. Tezą opracowania jest uznanie odpowiedzialności jednostki, podmiotu, rządu, polityki za warunek konieczny do wykorzystania wolności. Koncepcja artykułu obejmuje spojrzenie na przedsiębiorczość jako czynnik wychodzenia z zacofania krajów, przy czym wskazano na rzadko podnoszoną kwestię naturalnych (geograficznych) barier bogactwa i zacofania, jakim jest położenie krajów na mapie świata. Paradygmat odpowiedzialności w gospodarce rozszerzono na naukę, w tym zwłaszcza na filozofię, która jest świadectwem myślenia i objaśnia możliwość wychodzenia człowieka z kryzysu nadziei, o wiele poważniejszego niż kryzys finansowy. Paradygmat wolności sprowadzono do zasady sprawiedliwości, uznając niesprawiedliwość za przyczynę nędzy narodów, a sprawiedliwość za warunek wykorzystania przedsiębiorczości w podnoszeniu bogactwa. Artykuł ma charakter koncepcyjny i teoretyczny, stanowi rozwinięcie problematyki przedsiębiorczości, podejmowanej już w innych publikacjach. Wartością dodaną artykułu jest wykorzystanie teorii zacofania Gerschenkrona, teorii bogactwa i nędzy Landesa, dorobku filozofii odpowiedzialności Tischnera oraz teorii sprawiedliwości de Soto oraz konstytucji wolności Hayeka, w zakresie, na jaki pozwoliła objętość artykułu.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Projekt uniwersalnej makroetyki współodpowiedzialności Karla-Otto Apla
    (Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich, 2014) Grzyb, Agata
    Автор проводит анализ проекта макроэтики взаимной ответственности Карла-Отто Апеля – одного из создателей дискурса. Новое измерение этики основанной на дискурсе, по мнению Апеля, является необходимой реакцией на новые этические проблемы связанные с процессом глобализации. В центре находится проблема ответственности за последствия глобальных действий, которые накапливаются, например, в виде экологических проблем. Автор статьи ставит перед собой задание представить макроэтику Карла-Отто Апеля в контексте этики дискурса, из которой этот проект возникает и для которой он являет собой практическую экземплификацию.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Provincial Commission for Adjudication of Medical Events as an alternative choice of indemnization of medical damage – functional and system analysis
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018) Porada, Sławomir; Hejda, Paulina; Hubert-Lutecka, Agnieszka; Binkowska-Bury, Monika
    Introduction. Since January 1, 2012 a patient who suffered so-called medical damage has the right to choose between two alternative routes to compensate for medical damages, i.e. legal or extrajudicial. Aim. To present the consequences of the out-of-court compensation for medical damages for patients on the basis of existing legal acts and the literature. Materials and methods. The analysis of legal acts and literature regarding extrajudicial compensation. Conclusions. The provisions regulating the out-of-court medical compensation for patients are inconsistent and unclear. As a result of the application of the regulations in force by Provincial Commission for Adjudication of Medical Events, there are difficulties for the injured patients to receive compensation or redress. The analysis of legal acts and literature shows that only court proceedings are the most effective way to assert their rights for patients who have suffered so-called medical damage.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Przygotowanie wychowanków do odpowiedzialności ważnym zadaniem w czasach licznych zagrożeń aksjologicznych
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2023-12) Długosz, Agnieszka
    W dzisiejszych czasach braku jasnej hierarchii wartości, upadku autorytetów wprowadzanie wychowanków w świat wartości staje się dla wychowawców prawdziwym wyzwaniem. Właściwa hierarchia wartości jest czynnikiem niezbędnym do świadomego życia i podejmowania odpowiedzialnych decyzji, dokonywania pewnych wyborów oraz przejawiania określonych zachowań. Przygotowanie do życia w społeczeństwie wiąże się z kształtowaniem niezależności, wolności, podmiotowości, umiejętności dokonywania racjonalnych wyborów i ponoszenia za nie odpowiedzialności. Wychowanie do odpowiedzialności jest zadaniem ważnym w obliczu licznych zagrożeń aksjologicznych występujących w wielu obszarach życia człowieka. Niestety, nie jest to zadanie łatwe w czasach powszechnego zaniku poczucia odpowiedzialności. Odrzucanie odpowiedzialności jest konsekwencją błędnego rozumienia wolności. W artykule zasygnalizowano konieczność przygotowania wychowanków do odpowiedzialności jako wartości, która powinna stanowić cel edukacyjny.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Rhetorical Anthropology or Anthropological Rhetoric: Foundations of the “Rhetoric & Anthropology” Research Net
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018) Agnetta, Marco; Cattani, Adelino; Gil, Alberto; Jiménez Cataño, Rafael; Tapia Velasco, Sergio
    The article is a scientific manifesto by the “Rhetoric & Anthropology Research Net”. It discusses the state of the subject, the basic principles of the investigation and an outline of different rhetorical-anthropological fields of work directed by the authors of the article. The methodological focus is ecological because it is based on responsibility and solidarity specified in a culture of debate worthy of the name, and in the principle of affirmation, that is, in a rhetoric that opens new pathways, provides solutions, and brings people together because it has an eminently positive orientation.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Rozwój doktryn o zachowaniu człowieka w filozofii starożytnych Chin
    (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2015-09) Omelczuk, Oleg
    Przedmiot niniejszego opracowania stanowi zbadanie historycznych aspektów rozwoju koncepcji zachowania zgodnego z prawem i filozofią starożytnych Chin. Według obowiązujących wówczas zasad człowiek stanowił część całości, a poprzez swoje istnienie był powołanydoprzezwyciężenia rozłamu świata. Uważano, że najlepszym zachowaniem człowiekajest niedziałanie oraz naśladowanie natury. Wysuwano i uzasadniano ideę odpowiedzialności człowieka za swoje zachowanie na wyższym, kosmicznym poziomie.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Spółdzielnie socjalne jako instytucje odpowiedzialności społecznej
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016) Kawa, Marta; Kuźniar, Wiesława
    W artykule przedstawiono rolę spółdzielni socjalnych jako instytucji ukierunkowanych na upowszechnianie zachowań kształtujących samoodpowiedzialność, które w swojej działalności kierują się takimi wartościami jak uczciwość, odpowiedzialność społeczna oraz troska o innych, szczególnie wykluczonych. Spółdzielnie socjalne to innowacyjna forma niestandardowych sposobów rozwiązywania problemów społecznych. W Polsce spółdzielnie działają w oparciu o ustawę z dnia 27 kwietnia 2006 roku o spółdzielniach socjalnych. Spółdzielnie są kierowane do specjalnej grupy osób, mogą ją założyć między innymi osoby bezrobotne, niepełnosprawne, osoby bezdomne, uzależnione od alkoholu, narkotyków, chore psychicznie, uchodźcy oraz organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego. Spółdzielnie socjalne mają na celu prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Ponieważ wzrasta różnorodność zadań publicznych, które mają być realizowane przez władze samorządowe, to ważne jest, aby gminy angażowały do wykonywania tych zadań, właśnie spółdzielnie socjalne, które często w sposób bardziej efektywny wykonują zadania zlecone. Tego typu rozwiązania sprawdzają się od wielu lat na przykład we Włoszech. Często inicjatywa musi wychodzić od lokalnych instytucji, które poprzez takie działania integrują całą społeczność lokalną, a dzięki temu umożliwiają włączenie w życie społeczne i zawodowe osób bezrobotnych i wykluczonych. Dlatego konieczna jest rzeczywista współpraca jednostek samorządu terytorialnego, instytucji rynku pracy oraz innych organizacji w zakresie tworzenia warunków do zakładania spółdzielni socjalnych, które realizują wiele ważnych zadań przede wszystkim wpływają na ograniczanie bezrobocia, szczególnie wśród osób, które mają największe trudności na rynku pracy.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Społeczny kontrakt dla nauki – jego filozoficzne podstawy i współczesny kryzys
    (Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich, 2015) Lekka-Kowalik, Agnieszka
    Автор опираясь на рапорт В. Буша (V. Bush) „Science – the endless frontier” реконструирует содержание и философские предпосылки общественного договора для науки, затем рассматривает обвинения в его адрес, которые указывают, что концепцию договора нельзя считать адекватной моделью в отношениях наука-общество. Три контрпозиции – новый общественный договор для науки, подчинение науки общественному благу и кооперативная страховка – объединяет убеждение о ключевой роли науки в создании общего блага, общим недостатком является неукорененность в философской концепции человека и общего блага.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Základné zásady trestnej zodpovednosti
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016) Ferenčíková, Simona
    Autor artykułu koncentruje się na analizie podstawowych zasad prawa karnego materialnego, na których zbudowane jest pojęcie odpowiedzialności karnej. Omawia poszczególne zasady, czyli zasadę odpwiedzialności za naruszenie nietykalności osob, zasadę nullum crimen sine lege oraz zasadę ne bis in idem. Określa ich naturę oraz zwraca uwagę na ich znaczenie legislacyjne.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Złośliwość prokuratorska
    (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2017-06) Licak, Tomasz
    Występek złośliwego ścigania polega na intencjonalnym wnoszeniu i popieraniu oskarżenia, które jest wniesione bez uzasadnionego powodu i ostatecznie oddalone na korzyść ofiary złośliwego ścigania. Obowiązkiem prokuratora jest poszukiwanie sprawiedliwości a nie jedynie doprowadzenie do skazania. Nadużycie władzy prokuratorskiej ma miejsce wtedy, gdy prokurator łamie prawo lub kodeks zasad etycznych w trakcie działań prokuratorskich. Prokuratorzy są chronieni przed pociągnięciem do odpowiedzialności cywilnej nawet wtedy, gdy świadomie i intencjonalnie łamią prawo dążąc do skazania oskarżonego. Doktryna nieszkodliwego błędu może być stosowana przez sądy apelacyjne w celu utrzymania takich skazań, mimo zaistnienia ewidentnie nielegalnej taktyki, co z kolei zniechęca prokuratorów do ścisłego trzymania się litery prawa.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Znaczenie kooperatyzmu dla zrównoważonego rozwoju
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2023-09) Cwynar, Katarzyna M.
    Celem artykułu jest wskazanie znaczenia kooperatyzmu w realizacji założeń zrównoważonego rozwoju. Autorka, analizując dokumenty strategiczne oraz raporty dotyczące zrównoważonego rozwoju, ukazuje problematyczność urzeczywistnienia wyznaczonych celów. Formułuje jednocześnie tezę, iż kooperatyzm jako oddolny ruch społeczny i tym samym zaangażowanie społeczne, stanowi jeden z kluczowych warunków osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Za argument przemawiający na rzecz tego stanowiska wskazuje zasadę odpowiedzialności, wynikającą z założeń kooperatyzmu i konieczną dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Aktywności kooperatyw w tym zakresie upatruje nie tylko w wymiarze ekonomiczno-ekologicznym, ale także społeczno-kulturowym i politycznym.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Человек в творчестве Михаила Бахтина
    (Stowarzyszenie Filozofów Krajów Słowiańskich, 2018) Повторева, Светлана М.
    Autorka wskazuje, że M. Bachtin w swoich pracach odnosi się do człowieka; jego bycia w świecie i relacji z innymi. Analizuje kategorie antropologii M. Bachtina, które wskazują na relację „ja – inny” jako dialogu i uniwersalną cechę świadomości człowieka. Podkreśla, że dialogiczna doktryna M. Bachtina reprezentuje oryginalny kierunek antropologii filozoficznej, adekwatny do wyzwań współczesnego świata i przyszłości ludzkości.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość