Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "population"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 3 z 3
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Edukacja i wychowanie na rzecz bezpieczeństwa i obronności – wybrane aspekty
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2022) Supel, Anetta; Łatak, Tomasz; Domżał, Piotr; Przybylski, Przemysław
    Bezpieczeństwo i obronność to tematy ściśle powiązane z państwem oraz jego obywatelami. Obecnie jednak, w dobie gwałtownych przeobrażeń i postępującej globalizacji, nabrały one nieco odmiennego znaczenia. Ewolucja ta obejmuje zatem nie tylko tereny danego kraju. Współcześnie sięga ona dalej, znacznie wykraczając poza obszar tego terytorium. Zagadnienia bezpieczeństwa i obronności wymagają zatem analiz wielu elementów, w tym także skupienia uwagi na tak elementarnych zagadnieniach, jakimi są uwarunkowania bezpieczeństwa państwa, jego siła militarna oraz środki ochrony ludności cywilnej. W połączeniu z innymi czynnikami edukacja i wychowanie na rzecz bezpieczeństwa staje się przedmiotem wielu analiz i rozważań współczesnych cywilizacji.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Ludność Przemyśla w okresie 1918-1939 (w świetle akt metrykalnych)
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2018-12-10) Duma, Marcin
    Tematem pracy jest ludność Przemyśla w okresie 19181939, miasta, które w czasach II RP stanowiło po Lwowie znaczący ośrodek miejski w województwie lwowskim. Główną podstawą źródłową z powodu braku dokumentacji urzędniczej stanowią zachowane księgi metrykalne. Badaniem zostały objęte trzy serie spisów: chrzty, śluby i zgony obejmujące ludność rzymskokatolicką, greckokatolicką i mojżeszową, czyli główne grupy ludnościowe jakie zamieszkiwały Przemyśl w okresie międzywojennym. Celem pracy było ustalenie stanu zaludnienia miasta, a także najważniejszych procesów i zjawisk demograficznych będących udziałem całej populacji tego ośrodka miejskiego. Na wstępie przedstawione zostało środowisko, w którym żyła badana ludność, warunki naturalne, obszar i granice administracyjne miasta, jego infrastruktura, instytucje społeczne, religijne oraz sytuacja bytowo-materialna mieszkańców. Następnie ukazano z zachowaniem podziału na trzy grupy: rozmieszczenie ludności w przestrzeni miejskiej, dynamikę przyrostu urodzeń, a także ruch naturalny, sezonowość urodzeń, ślubów i zgonów oraz średnią długość życia mieszkańców Przemyśla. Na zakończenie przedstawiona została mobilność społeczna, jej skala i dynamika oraz ruchliwość terytorialna. Praca ma charakter monografii demograficzno-historycznej, a jej ramy chronologiczne obejmują lata 1918-1939, z tym że za punkt wyjścia przyjęto 11 listopada 1918 roku, odzyskanie przez Polskę niepodległości. Datę końcową stanowi 31 grudnia 1939 roku, jako zamknięcie pełnego okresu 12 miesięcy statystycznych.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Parafia Kamień koło Rudnika nad Sanem w latach 1907- 1939 na tle jej wieloetnicznego i religijno-kulturowego środowiska
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2021-03-12) Story, Marek
    Celem niniejszej pracy doktorskiej, jest ukazanie jak powstała i funkcjonowała parafia Kamień koło Rudnika nad Sanem w latach 1907-1939 na tle jej wieloetnicznego i religijno-kulturowego środowiska. Analizowana praca została podzielona na sześć rozdziałów. W pierwszym zostały ukazane dzieje wsi przynależnych po roku 1907 do parafii Kamień. Drugi rozdział poświęcony został kwestii powstania i rozwoju parafii w Kamieniu, jej przynależności w latach 1907- 1939 do administracji państwowej i kościelnej, a także kwestii podstaw materialnych funkcjonowania parafii i praw patronackich. W trzecim rozdziale skupiono się na miejscach kultu Bożego na terenie parafii kamieńskiej: kościoła parafii rzymskokatolickiej i kościoła ewangelickiego. Omówione zostały zagadnienia związane z cmentarzami – katolickim i ewangelickim, jak również kapliczek, figur i krzyży przydrożnych. W kolejnym rozdziale nakreślone zostały sylwetki duszpasterzy i ich współpracowników. Istotna problematyka życia religijno-moralnego wiernych została przedstawiona w rozdziale piątym. Opisano rozmaite formy pobożności parafian, a także kultywowanych zwyczajów religijnych. Osobne zagadnienia stanowił stan moralny wiernych i powołania do służby Bożej. Ukazano również tradycje religijne i kulturowe ludności protestanckiej i żydowskiej, a także wzajemne przenikanie się kultur i pielęgnowanie tożsamości kulturowej i religijnej. Ostatni rozdział stanowił prezentację różnych organizacji i zespołów religijnych działających w parafii Kamień w latach 1907- 1939.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość