Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "occupation"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 4 z 4
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Komputeryzacja pracy a wzrost poziomu bezrobocia
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018) Garwol, Katarzyna
    Artykuł podejmuje problem tzw. bezrobocia technologicznego. Jego celem jest próba odpowiedzi na pytanie, czy we współczesnym świecie istnieje problem bezrobocia technologicznego, czy i w jakim stopniu dotyczy on Polski oraz jakie zawody są obecne najbardziej zagrożone zniknięciem z rynku pracy, a jakie są zawodami przyszłości, które wraz z rozwojem technologii IT będą najbardziej poszukiwane. Aby odpowiedzieć na pytania zawarte w artykule, dokonano analizy danych statystycznych z obszaru omawianego zagadnienia oraz literatury przedmiotu dostępnej w Internecie oraz w postaci publikacji drukowanych. Za zawody, które są zagrożone bezrobociem technologicznym uznano te, których wykonywanie wiąże się z dużą automatyzacją czynności (np. kasjerzy). Profesje, które nie są w grupie ryzyka to te, które wiążą się z bezpośrednim kontaktem pomiędzy ludźmi oraz empatią (np. terapeuci), a także wymagające wysokiej wiedzy specjalistycznej (np. kierownicy wyższego szczebla) oraz zawody związane z branżą IT (zwłaszcza programiści).
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Obwód SZP-ZWZ-AK Łańcut w latach 1939-1945
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2017-10-16) Borcz, Andrzej
    Opracowanie powstało w wyniku badań unikalnych relacji i wspomnień uczestników podziemia wojskowego w regionie łańcuckim i leżajskim podczas II wojny światowej. W badaniach uwzględniono również zachowane dokumenty konspiracyjne. Praca zawiera opis terytorium, środowiska naturalnego, przedstawiono przedwojenne uwarunkowania społeczne, polityczne, gospodarcze i narodowościowe. Rozprawa przedstawia: charakterystykę niemieckiego aparatu okupacyjnego, strukturę organizacyjną wojskowej konspiracji wraz z łącznością, działalnością propagandową i szkoleniową, zaopatrzeniem, wywiadem i kontrwywiadem, podziemnym wymiarem sprawiedliwości, uzbrojeniem i wyposażeniem, akcją scaleniową, służbą medyczną i duszpasterską. Praca opisuje przygotowania podziemia wojskowego do powstania powszechnego oraz omawia kluczowe akcje zaopatrzeniowe, sabotażowe, dywersyjne oraz działania partyzanckie. Wyeksponowano aspekty przyjmowania alianckich zrzutów lotniczych oraz udział w akcji „Burza”, omówiono taktykę stosowaną przez podziemie. Rozprawa przedstawia straty poniesione przez konspirację wojskową podczas okupacji niemieckiej, represje powojenne oraz udział żołnierzy AK początkowej fazie tzw. drugiego podziemia niepodległościowego. Do rozprawy dołączone zostały zestawienia, materiały kartograficzne, unikalne fotografie i zdjęcia z czasów okupacji oraz fragmenty relacji uczestników podziemia wojskowego.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Z działalności Sądu Specjalnego w Rzeszowie (Sondergericht Reichshof) podczas II wojny światowej
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2024-12) Graczyk, Konrad
    Artykuł poświęcono Sądowi Specjalnemu w Rzeszowie (Sondergericht Reichshof). Był to jeden z niemieckich sądów karnych działających w Generalnym Gubernatorstwie podczas II wojny światowej. W tekście omówiono podstawy prawne funkcjonowania sądów specjalnych GG, okoliczności utworzenia Sądu Specjalnego w Rzeszowie, jego ustrój i kadry, a także orzecznictwo sądowe. Poruszono także problem informowania o działalności sądu specjalnego na łamach okupacyjnej prasy. Na podstawie zachowanych źródeł obliczono liczbę osób skazanych na karę śmierci. Artykuł opracowano w głównej mierze na podstawie źródeł pierwotnych (archiwaliów sądowych).
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Літературна інтелігенція в часі російської інвазії Галичини 1914–1915 рр.
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2024-12) Швець, Алла
    Artykuł analizuje działalność galicyjskiej inteligencji podczas rosyjskiej okupacji Galicji w latach 1914–1915. Zwrócono uwagę na postacie Iwana Franki, Mychajłа Pawłyka, Wasylya Stefanyka, Tymofija Borduliaka, Katrі Hrynewyczowej, Marijki Pidhiryanki, Natalii Kobryńskiej i Kostiantyny Malyckiej. Wydarzenia wojenne, z jednej strony, odcisnęły piętno na losach ukraińskich osób publicznych, pisarzy i duchownych, którzy od początku wojny byli poddawani represjom politycznym. Z drugiej strony, warunki reżimu okupacyjnego doprowadziły do zrywu narodowego wśród inteligencji, procesów konsolidacyjnych, promowania efektywnej współpracy, wzajemnego wsparcia i tworzenia ukraińskich ośrodków na wygnaniu lub w obozach internowania.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość