Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "mediacja"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 12 z 12
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Conflict Management Through Mediation – Opportunities and Barriers to Mediation
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2019) Purc-Kurowicka, Katarzyna
    Mediation seems to be hope for the judiciary offering reduction in court occupancy while ensuring effective legal protection for persons using mediation. It creates conditions that allow the parties to talk directly in a deformed atmosphere, which in turn favors the development of a joint solution acceptable to both parties to the conflict. Obviously, qualified and competent mediators who have experience in effective conflict management are necessary precondition for successful mediation.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Kompetencje komunikacyjne mediatora
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2020) Plis, Jerzy
    Skuteczna komunikacja w mediacji wymaga korzystania z różnych umiejętności. Mówienie jest tylko jedną z nich. Ważniejsze okazuje się słuchanie i zadawanie pytań. Są to dwie umiejętności o kluczowym znaczeniu w pracy mediatora. Ważne znaczenie ma także znajomość komunikacji niewerbalnej. Do tego należy dodać umiejętność wykrywania kłamstw oraz manipulacji.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Komunikacja niewerbalna w mediacjach
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2021) Plis, Jan
    Brakuje w Polsce systemowego i kompleksowego spojrzenia na problem wykorzystania komunikowania niewerbalnego w mediacjach. Poprzestaje się zwykle na opisie niektórych form mowy ciała. Brak wiedzy i umiejętności z zakresu komunikacji niewerbalnej odbija się negatywnie na praktyce mediacyjnej. Celem niniejszego opracowania jest usystematyzowane przedstawienie form i sygnałów niewerbalnych, które mogą znaleźć zastosowanie w mediacji. Zwrócono zarazem uwagę na umiejętności mediatorów w tym względzie. Posłużono się metodą analityczno-funkcjonalną. Na problemy związane z wykorzystaniem komunikowania niewerbalnego w mediacji próbowano spojrzeć z perspektywy teoretycznej i praktycznej. Ze względu na ograniczone ramy artykułu poprzestano na przedstawieniu najbardziej znaczących i dominujących w mediacjach sygnałów niewerbalnych. Z przeprowadzonej analizy wynika kilka istotnych wniosków. Po pierwsze, istnieje pilna potrzeba uwzględnienia w programach kształcenia i szkolenia mediatorów w znacznie większym zakresie problemów komunikacji niewerbalnej. Po drugie, należy odejść od dotychczasowych metod nauczania w tym względzie na rzecz metod eksperymentalnych. Po trzecie, kwestie komunikowania niewerbalnego powinny się znaleźć w szerszym wymiarze w programach szkół i uczelni. Po czwarte, trzeba podnieść poziom kultury osobistej szerokich rzesz społeczeństwa, bez tego nie da się bowiem zwiększyć liczby i skuteczności mediacji.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Mediacja i negocjacja NIE-doskonała
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2023-12) Wojtkowiak, Monika
    Mediacja i negocjacja to procesy, w których najważniejszą rolę odgrywa komunikacja. Pomimo różnic między nimi, istnieją podobieństwa zarówno w zakresie wykorzystania, jak i w odniesieniu do trudności, które mogą się pojawić. W artykule opisano wybrane bariery komunikacyjne (szczególną uwagę poświęcono umiejętności słuchania, brakowi dojrzałości, kłamstwu), które powinien znać każdy mediator i negocjator, mogące mieć znaczenie dla powodzenia rozwiązania konfliktu.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Mediator and their role in collective disputes
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2020) Kowalczyk, Aneta
    Mediation, as a way of resolving disputes, including collective disputes, is associated with relatively small regulatory interference by the legislator, which is reflected by one of its features, i.e. a lack of formal constraints. Therefore, the question arises about the mediator’s role in resolving collective disputes. Undoubtedly, they must guarantee to be impartial, however, it should be remembered that parties to a collective dispute are its hosts. Hence, it seems that the importance of an appropriate mediation technique cannot be overstated and it can be concluded that it will have a decisive impact on the successful completion of mediation. Therefore, the mediator’s role is primarily to help the parties communicate so that the conflict does not escalate during the mediation process.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Możliwość szkolenia mediatorów z wykorzystaniem e-learningu
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018) Lewicka-Zelent, Agnieszka; Trojanowska, Ewa
    E-learning staje się coraz powszechniejszą formą nauczania. Wykorzystują go również uczelnie wyższe w ramach studiów, przeważnie łącząc kształcenie tradycyjne z tym na odległość. Nauczanie zdalne ma zarówno mocne, jak i słabe strony. W wielu obszarach kształcenia może być skutecznie wykorzystywany. Jednym z kluczowych aspektów szkoleń przygotowujących do pełnienia funkcji mediatora jest rozwijanie kompetencji mediacyjnych uczestników. Ten rodzaj kompetencji, podobnie jak kompetencje społeczne, może być rozwijany podczas pracy w grupie. Celem opracowania jest przedstawienie możliwości korzystania z e-learningu w ramach szkoleń oraz studiów podyplomowych przygotowujących do pełnienia funkcji mediatora.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    O korzyściach płynących z wykorzystania elementów mediacji w obszarze interwencji kryzysowej
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2022-12) Wojtanowicz, Katarzyna; Pękala, Mateusz
    Obszar wsparcia społecznego, szczególnie w pokonywaniu kryzysów oraz dostępności usług społecznych, podlega w Polsce ciągłemu rozwojowi. W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono zwiększaniu dostępności do usług interwencji kryzysowej i mediacji. Obie mają wiele wspólnych odniesień, jak i możliwości wzajemnego uzupełniania się. Celem opracowania jest analiza potencjału, jaki może się wiązać z wykorzystywaniem elementów mediacji w praktyce instytucji systemu pomocy społecznej, które zajmują się interwencją kryzysową. Interdyscyplinarny namysł nad wspólnymi cechami interwencji kryzysowej i mediacji prowadzi do wniosku, że obie dziedziny, pomimo dostrzegalnych różnic, mają do pewnego stopnia zbieżne cele i założenia, a co więcej, oparte są na podobnych dziedzinach wiedzy, głównie z zakresu psychologii i pracy socjalnej. Ponadto mogą wzajemnie się uzupełniać oraz stanowić dopełnienie procesów pomocowych.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Pojęcie sporu zbiorowego oraz pokojowe metody jego rozwiązywania w prawie polskim (stan prawny na dzień 1 lutego 2017 r.)
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2017) Kowalczyk, Aneta
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Problematyka mediacji w kontekście zmian w polskim procesie karnym
    (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2014) Gil, Damian
    Pokrzywdzony przestępstwem należy do ważnych uczestników procesu karnego. Mediacja karna ma zapewnić dotkniętym przestępstwem większy komfort realizacji swoich roszczeń w procesie karnym. Porozumienie osiągnięte w trakcie mediacji ma wpływ na sytuację pokrzywdzonego i oskarżonego. Obszerne zmiany w k.p.k. zwracają uwagę na zasady postępowania mediacyjnego, rolę referendarza w procesie karnym oraz gwarancje praw oskarżonego. Autor czyni wstępne refleksje na temat istotnych problemów praw pokrzywdzonego w postępowaniu mediacyjnym, które mogą być przedmiotem rozwinięcia w innych opracowaniach naukowych.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Samooskarżenie a instytucje konsensulane w procesie karnym
    (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2016-09) Klejnowska, Monika
    Artykuł dotyczy instytucji konsensualnych w polskim procesie karnym (art.335, 387 i 23a). Koncentruje się na modyfikacjach tych instytucji spowodowanych zmianami w prawie. Tekst dotyczy zgodności instytucji „tragowania się o przyznanie” z wymogami statuującymi rzetelny proces karny takimi jak zasada nemo tenetur, prawa do obrony i prawdy materialnej. Autorka analizuje głównie, czy art.335, 387 i 23a polskiego kodeksu postępowania karnego wymagają samooskarżenia i wymagają, aby oskarżony przyznał się do winy.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    The party's influence on the resolution of the public administration orders in administrative proceedings
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2022-12) Ura, Paulina
    Mediation is one of the most popular dispute resolution methods. It is used in all areas of law, while it did not appear in administrative proceedings until 2017. The purpose of this study is to present the issues related to mediation in administrative proceedings, taking into account the influence of the party in shaping the decision of the public administration body. Mediation serves to implement the principle of amicable settlement of cases, thanks to which a party in administrative proceedings may directly influence a public administration body.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Zakaz dowodowy przesłuchania mediatora w postępowaniu cywilnym, administracyjnym i karnym. Elementy wspólne i różnicujące (uwagi na tle art. 183 4 § 2 k.p.c., art. 83 § 4 k.p.a. oraz art. 178a k.p.k.)
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2021) Sowiński, Piotr Krzysztof
    Niniejsze opracowanie dotyczy tajemnicy mediacji oraz sposobów jej ochrony w postępowaniu cywilnym, administracyjnym i karnym. Choć wszystkie te procedury należą do jednego porządku prawnego, to cechuje je samodzielność i odrębność rozwiązań prawnych. W artykule wskazano na elementy wspólne i różnicujące te rozwiązania. Analizie poddano zarówno zakres przedmiotowy, jak i podmiotowy zakazu dowodowego zawartego w 183 4 § 2 k.p.c., art. 96j § 2 k.p.a. oraz art. 178a k.p.k.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość