Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "lower limbs"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 2 z 2
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Równowaga ciała i ukształtowanie kończyn dolnych osób w wieku 13-23 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym w województwie podkarpackim
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2023-11-03) Rachwał, Maciej
    Celem pracy jest analiza zależności pomiędzy parametrami równowagi, ukształtowaniem podeszwowej strony stóp, krzywizną kończyn dolnych u osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym w porównaniu do grupy rówieśniczej w normie intelektualnej. W badaniach wzięło udział 750 osób, w wyniku procesu rekrutacji do badań właściwych przystąpiło 50 kobiet w wieku 19,38±2,59 lat i 50 mężczyzn w wieku 17,84±2,68 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym z Podkarpacia. Grupa kontrolna została dobrana pod kątem zgodności parametrów antropometrycznych. Uczestnicy zostali poddani ocenie: równowagi statycznej, plantograficznej, osi kończyn dolnych. Wiek, wysokość ciała, masa ciała i BMI osób badanych mają związek z wartościami parametrów plantograficznych, osi kończyn dolnych i równowagi statycznej. Ukształtowanie podeszwy stóp w obu grupach nie różni się na poziomie istotności statystycznej. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w szczególności kobiety, mają istotnie bardziej koślawe kończyny dolne. Jakość równowagi osób z niepełnosprawnością intelektualną jest niższa niż osób z populacji generalnej. Płaskostopie poprzeczne współwystępuje z koślawością kolan u kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną. Parametry równowagi maleją ze wzrostem parametrów długościowych i szerokościowych stóp. Wzrost pola powierzchni plantogramu zmniejsza wartości parametrów równowagi. Osiowość kończyn dolnych oraz równowaga statyczna pogarszają się wraz ze wzrostem poziomu niepełnosprawności intelektualnej niezależnie od płci.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Wpływ stylu życia oraz kierunku studiów na równowagę młodych dorosłych
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2023) Puchalska-Sarna, Anna; Musiał, Natalia; Baran, Joanna; Pop, Teresa
    Wstęp: Celem pracy było zbadanie kwestii, czy kierunek studiów i styl życia wpływają na równowagę u młodych dorosłych. Materiał i metody: Badaniem objęto 62 studentów fizjoterapii i systemów diagnostycznych w medycynie w wieku od 20 do 24 lat. Przeprowadzone zostało za pomocą autorskiej ankiety. Dodatkowo osoby zostały przebadane systemem Zebris pod kątem oceny równowagi. Uzyskane wyniki poddane zostały analizie statystycznej. Wyniki: Wykazano zależność pomiędzy wzrostem, wagą, płcią badanych oraz stylem życia a parametrami równowagi. Czynniki, takie jak masa ciała, wiek i aktywność fizyczna, wykazały również wpływ na rozkład symetrii nacisku kończyn dolnych u grupy badanej. Zaobserwowano statystycznie istotną średnią korelację ujemną wieku i całkowitego obciążenia kończyny dolnej prawej w grupie kobiet (R=-0,373; p=0,015). Zaobserwowano również statystycznie istotną średnią korelację dodatnią (p=0,029) wartości COP HD (Horizontal Deviation) w grupie kobiet w zależności od kierunku studiów. Wnioski: Najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na parametry równowagi badanych jest wzrost, wiek oraz niektóre składowe stylu życia. Z kolei na rozkład sił nacisku i symetrię obciążenia kończyn dolnych wpływa przede wszystkim masa ciała mężczyzn, wiek kobiet oraz częstość palenia papierów i jakość snu.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość