Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "film"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 5 z 5
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Film fabularny jako element systemu medialnego – socjologiczna analiza oferty kin i telewizji w Polsce
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2018-12-13) Brzozowska, Gabriela
    (max 1400 znaków) W życiu współczesnego społeczeństwa polskiego media są dominujące. Film fabularny, jako jeden z elementów mediów audiowizualnych jest wszechobecny w codzienności i wpływa na zachowanie oraz postawy ludzi. W socjologii film jest jednym z elementów, który składa się na system medialny. Współczesne filmy fabularne są opowieściami transmedialnymi i coraz trudniej wskazać film jako jedną skończoną opowieść w mediach. Film fabularny można rozpatrywać jako element kultury, z punktu widzenia danego ustroju politycznego, a także jako agregat społeczny. Historia filmu jest dość długa i dynamiczna. Współcześnie film fabularny w społeczeństwie postmodernistycznym jest eklektyczny, konwergentny, wielowymiarowy i otwarty pod względem fabuły, ale z drugiej strony film bywa schematyczny. Celem pracy była diagnoza filmów wyświetlanych w Polsce, zarówno w kinach jak i w telewizji na przełomie 2014 i 2015. Ponadto zbadano, jakie filmy były w powyższym okresie oglądane przez widzów. Zbadano także jakie filmy oglądają i dlaczego miłośnicy kina w rzeszowskim Dyskusyjnym Klubie Filmowym KLAPS.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Lektury i współczesny nastolatek w (nie)nowoczesnej szkole – próba diagnozy i propozycje rozwiązań metodycznych
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2021-12) Motyka, Agnieszka
    W odwołaniu do praktyki autorki jako nauczycielki języka polskiego w szkole podstawowej w artykule została przedstawiona krótka diagnoza dotycząca braku zainteresowania uczniów lekturami. Artykuł pokazuje też propozycje pracy z tekstem w czasie zmian (z)reformowanej szkoły zarówno tej zdalnej, jak i stacjonarnej.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Mediolingwistyczna analiza wartości w polskich filmach fabularnych opartych na faktach
    (Uniwersytet Rzeszowski, 2022-07-07) Kuraś-Szczepanek, Klaudia
    Celem badań pracy doktorskiej jest analiza wartości promowanych w serii polskich filmów fabularnych opartych na prawdziwych wydarzeniach. Podstawę materiałową stanowią produkcje – „Nad życie”, „Mój biegun”, „Bokser”, „Cisza”, „Krzysztof”, „Laura” – emitowane w latach 2010-2013 jako cykl obrazów pt. „Prawdziwe historie” za pośrednictwem stacji TVN. Niniejsza praca doktorska składa się z sześciu rozdziałów. Trzy pierwsze stanowią część metodologiczno-teoretyczną, kolejne zaś – dział badawczy. Każdy rozdział zakończony jest wnioskami. Pierwszy rozdział pracy opisuje podstawowe założenia mediolingwistyki. Rozdział drugi rozprawy poświęcony jest problematyce rozumienia filmu oraz przypisywanej mu roli w szerzeniu pewnych postaw, wzorców czy zachowań. Trzeci rozdział dotyczy aksjologii, a przede wszystkim różnorodnego rozumienia słowa wartość czy heterogenicznych hierarchii zależnych zarówno od kultury, w jakiej człowiek wzrasta, środowiska rodzinnego, jak i indywidualnych cech osobowości. Analityczna część pracy doktorskiej składa się z trzech rozdziałów, poświęconych kolejno wymienionym wartościom – miłości, rodzinie, życiu i zdrowiu. Każdy z rozdziałów zawiera opis i analizę wybranych filmów, ich głównych komponentów – obrazu, słowa, gestu czy muzyki – mających wpływ na wyodrębnienie poszczególnych kwestii aksjologicznych.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Nauczanie spajania materiałów z zastosowaniem wideodydaktyki
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018) Ciesielka, Marta; Żurek, Zbigniew
    W opracowaniu zaprezentowano zastosowanie metody wideodydaktyki w nauczaniu spajania materiałów na studiach technicznych. Omówiono strukturę metody i kolejne etapy jej realizacji. Ponadto w artykule zamieszono opinie studentów dotyczące realizowanego projektu oraz liczne uwagi metodyczne.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    PU100/ Centrum światów jest tutaj - międzynarodowy projekt interdyscyplinarny ,2020 , Interdyscyplinarny projekt w przestrzeni miejskiej Przemyśla
    (2020-09-12) Kuśnierz, Łukasz
    Centrum światów jest tutaj - międzynarodowy projekt interdyscyplinarny w przestrzeni miejskiej Przemyśla. W wystawie wzięło udział wielu artystów posiadających duży dorobek artystyczny w kraju i za granicą. Klasyczka performansu Ewa Zarzycka, Magdalena Franczak, Ludomir Franczak oraz artystka z Berlina Azar Pajuhandeh.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość