Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "czas wolny"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 7 z 7
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Czas wolny jako wskaźnik stylów życia młodziezy pogranicza polsko-ukraińskiego
    (PRZEGLĄD WSCHODNIOEUROPEJSKI (East European Review), 2015) Długosz, Piotr
    The article shows the results of research into ways of spending free time and the lifestyles of young people living near the Polish-Ukrainian border. The data were collected from a questionnaire survey carried out on a sample of 1,318 respondents. The findings indicate that young people living on both sides of the border spend free time in a similar manner. In their free time, the subjects spend time together, enjoying themselves and relaxing. The results of factor analysis made it possible for the analyst to observe the subjects’ lifestyles. These were most often affected by cultural capital. Young people with cultural capital had an active and creative lifestyle. This phenomenon could be observed on both sides of the border.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    FREE TIME IN THE PARK OF CULTURE AND RECREATION IN THE OPINION OF RZESZÓW INHABITANTS
    (2015-12-14) Pyziak, Alicja; Herbert, Jarosław
    A particular advantage of Rzeszów is its natural beauty. Rzeszów is a city which is exceptionally well maintained and rich in verdure. There is over 1000 ha of green areas on its territory. Urban areas occupy only 1/3 of the City. Rzeszów city parks allow realization of various forms of recreation. The objective of the thesis was to check the opinion of the city residents on the Rzeszów city parks and to get the information on various forms of spending free time.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Historiozoficzna strzałka czasu a negalienacyjne kryterium postępu
    (Autor, 2017) Łagosz, Marek
    В статье автор размышляет о детерминантах необратимой ориентации времени в эволюции социального бытия (историософская стрелка). Проблема стрелки времени связана с определенной тенденцией, некоторой закономерностью развития. Поскольку эта тенденция часто отождествляется с прогрессом, основная проблема, которую автор рассматривает, заключается в том, в каком смысле мы можем говорить о прогрессе в истории?
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Kultura zdrowotna w profilaktyce otyłości jako sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci w wieku szkolnym w Polsce
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2022-12) Makles, Przemysław
    Zapewne większość z nas oglądała w przeszłości amerykańskie filmy, które wiele razy wywarły na nas wrażenie. W pewien sposób zachęcały one do naśladowania stylu życia naszych ulubionych bohaterów, ponieważ niektórzy uważali, że to jest coś dobrego, ale czy takie naprawdę jest? Nawiązując do powyższego, z czasem wprowadziliśmy do naszego życia zarówno te dobre aspekty życia, jak i te złe. Mowa tutaj o nawykach żywieniowych oraz braku codziennej aktywności fizycznej, które prowadzą do niebezpieczeństwa, jakim jest nadwaga. W niniejszym artykule autor chce zająć się problemem, który dotyczy wielu ludzi na całym świecie, problemem, który w XXI wieku stał się udręką nawet wśród najmłodszych w naszym kraju. Zbadane zostaną przyczyny na podstawie różnych źródeł oraz ukazane sposoby walki z otyłością wśród dzieci w wieku szkolnym.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Miejsce internetu w czasie wolnym współczesnych Polaków
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018) Orłowska, Małgorzata; Błeszyński, Jacek J.
    Czas wolny można wykorzystywać w internecie. Treścią podjętych rozważań jest analiza profilu korzystania z internetu przez współczesnych Polaków w kontekście ich zainteresowań i preferencji w wolnym czasie. Wysnute wnioski odnoszą się do dyrektyw wychowawczych dotyczących kompetencji cyfrowych.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Na kuracji i wywczasach
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2018) Wajda-Lawera, Hanna
    Na okres autonomii galicyjskiej przypada gwałtowny rozwój i popularność lecznictwa uzdrowiskowego, w ramach którego sławę zdobyły zarówno miejsca mające lecznicze wody mineralne, jak też dysponujące korzystnym dla zdrowia klimatem bądź innymi walorami (borowina, żętyca, zakłady przyrodolecznicze). To również czas przemian społeczno-obyczajowych, postępu w dziedzinie infrastruktury, rozwoju nauki, rozprzestrzeniania się nowych prądów zmieniających zastaną rzeczywistość. Wyjazdy wakacyjno-lecznicze stały się w nowych realiach szerzej dostępne, a uzdrowiska przeobraziły się w gwarne i ruchliwe centra. Realizowano w nich nie tylko program leczniczy, ale z biegiem lat coraz ważniejszą dla kuracjuszy dziedzinę rekreacji i rozrywki. Czas spędzony na wyjeździe, a trwał on około 6 tygodni, wypełniały rozmaite zajęcia. Część z nich wiązała się z charakterem miejsca, były to: picie wód, kąpiele, gimnastyka, spacery, inne terapie zalecane przez lekarzy zdrojowych. Resztę czasu, a było go sporo – zapełniał program kulturalno-rozrywkowy. Jego zakres był podobny do tego w życiu codziennym kuracjuszy. Bale i wieczorki z tańcami, koncerty, przedstawienia teatralne, wizyty i rewizyty należały do podstawowych przyjemności, ale również obowiązków wczasowiczów. Do dyspozycji uzdrowiskowych gości pozostawały biblioteki i czytelnie, wypożyczalnie nut i fortepianów. Można było, korzystając w własnego bądź pożyczonego transportu, zwiedzać bliższe i dalsze okolice. Z czasem upowszechniła się turystyka krajoznawcza wywodząca się ze spacerów. To ona stała się podstawą turystyki kwalifikowanej i wysokogórskiej, a także taternictwa. Rozwijające się życie kurortowe sprawiło, że do dyspozycji gości oddawano coraz liczniejsze obiekty – cukiernie, kawiarnie, restauracje, sale gimnastyczne, place do gier; wytyczano trasy spacerowe, organizowano tombole, wyścigi, pokazy. Wypoczynek, szczególnie wakacyjny, stawał się prawem coraz szerszych kręgów społecznych. Wypełniano wprawdzie skrupulatnie wymagane zwyczajem i obyczajem powinności, ale atmosfera zabawy i wypoczynku oraz specyfika miejsca budowały nową jakość. Z czasem wykreował się kurortowy obyczaj modelujący wszelką aktywność.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Rekreacyjno-turystyczne formy aktywności w systemie wychowania fizycznego
    (2015-12-15) Herbert, Jarosław; Czarny, Wojciech
    Problematyka aktywności rekreacyjno-turystycznej w systemie wychowania fi zycznego oraz spędzanie czasu wolnego przez młodzież jest jednym z podstawowych kierunków poszukiwań dróg podnoszenia efektywności lekcji wychowania fi zycznego. Głównym celem pracy było ukazanie turystki, rekreacji oraz kształtowania czasu wolnego w procesie kształcenia i wychowywania dzieci i młodzieży. Ponadto w artykule zwraca się uwagę, iż chwili obecnej na skalę światową rekreacja ruchowa i jej turystyczne formy spełniają rolę kompensacyjną wobec zagrożeń cywilizacyjnych. Autorzy również podkreślają jak ważna jest plenerowa aktywność fizyczna, która umożliwia poza ruchem korzystanie z niezwykle istotnych, dla dzieci i młodzieży, zdrowotnych czynników klimatyczno-terenowych m. in. poprzez udział w lekcjach terenowych z wychowania fizycznego. Główną metodą jest tu analiza treści literatury co w kolejności posłuży do wskazania dalszych kierunków badań.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość