Logo Repozytorium UR
Zbiory i Kolekcje
Całe Repozytorium UR
  • Polski
  • English
Zaloguj się
Kliknij tutaj, aby się zarejestrować. Nie pamiętasz hasła?
  1. Strona główna
  2. Przeglądaj wg tematu

Przeglądanie według Temat "aviation"

Wpisz kilka pierwszych liter i kliknij przycisk Przeglądaj
Aktualnie wyświetlane 1 - 4 z 4
  • Wyniki na stronie
  • Opcje sortowania
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Diagnostyka materiałowa w energetyce i lotnictwie – projekt z zastosowaniem wideodydaktyki
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2024-12) Ciesielka, Marta; Żurek, Zbigniew
    W artykule omówiono zastosowanie metody wideodydaktyki w nauczaniu diagnostyki materiałowej w energetyce i lotnictwie. Metoda ta polega na tworzeniu filmów przez studentów, co ma na celu aktywne zaangażowanie ich w proces uczenia się. Projekt realizowany był na kierunku inżynieria metali jako innowacyjna forma zajęć projektowych. Każdy student tworzył film prezentujący zastosowania materiałów i technik spajania w tych dziedzinach. Studenci ocenili swoje zaangażowanie i osiągnięcia w projekcie, wyrażając pozytywne nastawienie do wideodydaktyki i jej skuteczności w uczeniu się.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Generał brygady Ludomił Rayski 1892-1977. Biografia wojskowa.
    (2015-07-09) Fac, Lucjan
    Generał brygady pilot inżynier Ludomił Rayski jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii polskiego lotnictwa. Jest uznawany za twórcę nowoczesnego polskiego lotnictwa, którego rozwój oparł na wyposażeniu w samoloty polskich konstrukcji, wyprodukowane w polskich zakładach. Zwolennik etatyzmu. Współtwórca polskiego przemysłu lotniczego. Urodził się w Czasławiu pod Krakowem jako syn weterana powstania styczniowego, który wyemigrował do Turcji. Po ojcu otrzymał obywatelstwo tureckie. Żołnierz Legionów J. Piłsudskiego. W 1915 r. zmobilizowany do armii tureckiej. W lotnictwie tureckim do 1918. W 1919 r. wrócił do kraju wraz z Dywizją gen. L. Żeligowskiego. Twórca pierwszej polskiej eskadry bombowej. W latach 1922-1924 pracował w Departamencie Aeronautyki. Był zastępcą szefa Dep. gen. F.L. Levequa. W przewrocie majowym czynnie wsparł J. Piłsudskiego. W latach 1926-1939 stał na czele polskiego lotnictwa. W bardzo trudnych warunkach zależności służbowych udało mu się doprowadzić do rozwoju lotnictwa, które systematycznie przezbrajał w samoloty polskiej konstrukcji i produkcji. W marcu 1939 r. podał się do dymisji. Stał na czele Misji Zakupów w Wielkiej Brytanii. Po kampanii wrześniowej we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii pozostawał w konflikcie z Wodzem Naczelnym gen. W. Sikorskim. Z tego powodu zaciągnął się najpierw do Legii Cudzoziemskiej, a następnie do RAF. Latał jako pilot FERRY. W 1943 r. mianowany Inspektorem PSP na Środkowym Wschodzie. Latał bojowo w 1586 Eskadrze i 318 dywizjonie myśliwsko-rozpoznawczym. W trakcie powstania warszawskiego stracił córkę. Po wojnie pozostał na emigracji. Zmarł w Londynie w 1977 r.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    Ohne Flieger kein Sieg – Bez lotników nie ma zwycięstwa! Szkic z działań lotnictwa austro-węgierskiego i niemieckiego w przeddzień przełamania gorlickiego 1915 r. w świetle archiwaliów i literatury pamiętnikarskiej
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2021) Olejko, Andrzej
    Studium zamieszczone w niniejszym tomie prezentuje najnowszy stan badań nad tematyką powietrznych działań lotniczych nad Galicją – frontem wschodnim, przed przełomową operacją tarnowsko-gorlicką w 1915 r. Studium oparte jest na mało znanej bazie źródłowej, pokazuje wkład sił powietrznych w powstanie planu przełamania gorlickiego z 1915 r., które nie doczekało się profesjonalnego opracowania z wykorzystaniem bazy źródłowej obu walczących stron. Nie wypełniają tej luki opracowania, które ukazały się na polskim rynku księgarskim w 2015 i 2018 r.
  • Ładowanie...
    Obrazek miniatury
    Pozycja
    People in aviation – a linguists’ insight into history
    (Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2021) Kopecka, Beata
    History can be studied from a number of angles and on the basis of a variety of sources. Researchers interested in the history of aviation typically focus on the development of subsequent types of flying machines. This study relates to the history of aviation, but, due to its linguistic bias it concentrates on the semantic field . The structure of this field is analysed on the basis of a collection of nouns that form the relating lexical fields. In detail the study is aimed to cast some light on the history of modern aviation, i.e. aviation that started with the 1903 flight made by the Wright Brothers in an engine-driven machine, and has been continued up to now. Importantly, in 1911, soon after the first flight took place, the first dictionary of aviation was published. This specialized dictionary served as an inspiration for an attempt to draw a linguistic picture of the discipline at the beginning of the 20th century, and later to contrast it with a linguistic picture of the discipline as emerging from modern specialized dictionaries of aviation one century later. Additionally, the analysis of particular nouns, including the study of their morphological structure and semantics leads to some interesting observations relating to the history of modern aviation.

Repozytorium Uniwersytetu Rzeszowskiego redaguje Biblioteka UR

  • Regulamin Repozytorium UR
  • Pomoc
  • Zespół Redakcyjny
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka prywatności
  • Wyślij wiadomość