Czasopisma naukowe UR / Scientific Journals
URI dla tego Zbioru
Przeglądaj
Przeglądanie Czasopisma naukowe UR / Scientific Journals według Data wydania
Aktualnie wyświetlane 1 - 20 z 8430
Wyniki na stronie
Opcje sortowania
- PozycjaZdalna pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w opiniach specjalistów(Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2002-12) Bobik, BogumiłaCzas zamknięcia szkół i placówek oświatowych w czasie pandemii COVID-19 zróżnicował dostęp dzieci i młodzieży do usług edukacyjnych i terapeutycznych. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się uczniowie o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Celem artykułu jest przedstawienie wyników diagnozy zdalnie prowadzonej pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w szkole specjalnej. Badanie przeprowadzono za pomocą metody sondażu diagnostycznego i techniki ankiety w grupie specjalistów (pedagodzy, nauczyciele rewalidacji, psychologowie i logopedzi) zatrudnionych w szkołach podstawowych specjalnych, w wybranych miastach województwa śląskiego. Zebrane wyniki dotyczą okresu od marca 2020 roku do marca 2021 roku. Podsumowując uzyskane opinie należy stwierdzić, że zdalnie świadczona pomoc była wyzwaniem dla specjalistów z powodu braku przygotowania bazy szkół, programów nauczania oraz uczniów i rodziców do takiej formy pracy. Dużym ograniczeniem była utrata bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, który dotąd stanowił podstawę działań diagnostycznych, pomocowych, rewalidacyjnych i edukacyjnych. Utrudniony dostęp do specjalistycznego wsparcia spowolnił rozwój uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, a obowiązki związane z prowadzeniem edukacji i terapii spadły w dużym stopniu na rodziców lub opiekunów.
- PozycjaNierówności społeczne a kryzys społeczno-moralny(MITEL, 2004-06) Michalczyk, TadeuszW artykule przedstawiono analizę nierówności społecznych w obliczu kryzysu społeczno-moralnego, reprezentowanego przez jego najczęściej wymieniane w literaturze socjologicznej przejawy. Czternaście wskazań podzielono na trzy grupy zróżnicowane ze względu na stopień ich kompleksowości. Analizę tych trzech grup przejawów kryzysu z punktu widzenia nierówności społecznych przeprowadzono za pomocą trzech teorii: teorii stratyfikacji funkcjonalnej, teorii elit i teorii konfliktu. Analiza ta pozwala autorowi stwierdzić, że sytuacje kryzysowe określone wyżej wymienionymi wskazaniami mogą wpływać na nierówności społeczne. W tym artykule czytelnik znajdzie również definicje nierówności społecznych oraz kryzysu społeczno-moralnego.
- PozycjaCentralizm i regionalizm jako czynniki różnicowania zbiorowości społecznych(MITEL, 2004-06) Stasieniuk, ŻanetaArtykuł podejmuje problem nierówności społecznych, które pojawiają się jako efekt relacji między centrum a peryferiami. Proces migracji wewnętrznych stanowi podstawę do analizy tendencji przedstawionych w artykule.
- PozycjaKoncepcje zawodności państwa(MITEL, 2004-06) Fic, Maria; Wyrwa, JoannaW dokumencie przedstawiono przyczyny niepowodzenia rządu. Omówiono teorie neoliberalizmu, wyboru publicznego, polityki, cyklu koniuguralnego, biurokracji, powstanie rozsądnego wyboru i przeciążenie rządu.
- PozycjaZgodność płacy z wartością pracy jako zasada równowagi ekonomicznej(MITEL, 2004-06) Dobija, MieczysławPodstawowym kryterium gospodarki towarowo-pieniężnej jest zgodność płacy z wartością pracy. Wtedy poziom inflacji jest niski. Ta konsekwencja jest przesłanką spokoju społecznego i uzasadnionego udziału wytwarzanych dóbr. W gospodarce pracującej w takich warunkach można zmniejszyć płace podatków i budżetować deficyt. Płaca podstawowa adekwatna do wartości pracy może być pozyskiwana jako część kapitału ludzkiego ucieleśnionego w pracowniku. Druga część zarobków pracowników pochodzi z zysków podmiotu gospodarczego. Funkcja produkcji pokazuje, że nie jest to obiektywny sposób dzielenia całkowitej kwoty składki między pracowników. Premia za ryzyko jest postrzegana jako jeden z najważniejszych regulatorów w gospodarce wolnorynkowej.
- PozycjaAnomia jako instrument poszerzania obszaru i zakresu władzy, marginalizacji i wykluczenia(MITEL, 2004-06) Pawnik, WojciechHipoteza przedstawia , dlaczego postęp makrospołeczny może być taki, że w przedstawionej analizie dotyczącej pytań dotyczących indywidualnych oczekiwań próba odpowiedzi nie ma zmian i w polsce zbiorowe podmioty publicznych etapów. Praca dyplomowa jest możliwym wyjaśnieniem stanu rzeczy obecnej na temat poszerzenia obszaru i zakresu władzy społecznej klasy politycznej i nie ma na celu powrót niepodległość aparatury administracyjnej . i utworzyć, że proces, który przedstawia element najszerszego zjawiska i wyniku społecznego, zjawisko globalizacji jest to, że. It stymuluje segregację trójwymiarową, separację, a także wykluczenie. It prowadzi do marginalizacji, zniechęcania lub frustracji. It staje się o preferowanym miejscu w obszarze społecznym światowego ładu dominującego konkursu sposób.
- PozycjaPolski system zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych(MITEL, 2004-06) Garbat, Marcin; Paszkowicz, Maria AgnieszkaPolski system zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych składa się z kilku filarach, a podstawowym elementem tego systemu jest problem, który jest trudny dla każdego syna. Ten rodzaj lokalizacji elementu jednoznacznie opisuje jego znaczenie i wskazuje użyteczne funkcje innych, które ze względu na pełnienie funkcji mają zróżnicowane zadania, uprawnienia i kompetencje. System ten obejmuje: Ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, opiekę społeczną oraz rehabilitację społeczną i zawodową. Celem systemu bezpieczeństwa jest zapewnienie osobom mniej dopasowanym fizycznie poczucia bezpieczeństwa, co oznacza wzmocnienie wolnego państwa przed niebezpieczeństwem w wielu okolicznościach i sytuacjach życiowych, a także wyrównywanie szans na osiągnięcie rozwoju osobistego i zawodowego.
- PozycjaSzanse i bariery ograniczania nierówności we współczesnej Polsce. Perspektywa mikro- i mezospołeczna(MITEL, 2004-06) Karwińska, AnnaŻadne społeczeństwo nie jest w stanie w pełni zrealizować ideału równych szans, praw obywatelskich, dostępu do podstawowych dóbr i usług, choć takie starania podejmowało na przestrzeni wieków niemal każde pokolenie w wielu krajach. Jednak pomiędzy niemożliwym do zrealizowania ideałem „doskonałej równości” a rzeczywistością coraz bardziej podzielonego świata, zarówno w wymiarze globalnym, jak i lokalnym, istnieją możliwości usunięcia najbardziej konfliktogennych i postrzeganych jako niesprawiedliwe obszarów nierówności. Problem zmniejszania się nierówności należy rozpatrywać na co najmniej trzech poziomach integracji zjawisk społecznych: w skali makro, mezo (poziom średnich struktur i instytucji) oraz mikro. Te trzy poziomy życia społecznego są ze sobą ściśle powiązane, zmiany zachodzące lub realizowane w jednym z nich, pośrednio lub bezpośrednio wpływają na zmiany w pozostałych. W kwestii wyrównywania szans, zwiększania dostępu do cennych dóbr i wartości, zapewnienia równości wobec prawa, równości szans na przeżycie (zapewnienie dostępu do określonego minimum społecznego) szczególną rolę odgrywa działalność w makroskali, a więc adekwatne prawo, możliwości egzekwowania uchwalonych ustaw, polityki gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej. W sferze tworzenia i zdobywania przez jednostki „kapitału kulturowego” najważniejszą rolę odgrywa rodzina, społeczność lokalna, a także określone instytucje edukacyjne. Raport przedstawia tylko drugi rodzaj zagadnień, skupiając się na problemach szeroko rozumianych nierówności w dostępie do odpowiedniej edukacji, warunkach wyrównywania różnic społecznych związanych z funkcjonowaniem rodziny i procesem socjalizacji, a także na temat możliwości podejmowania odpowiednich działań sprzyjających pożądanym transformacja i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
- PozycjaFunkcjonowanie w Polsce systemu bezpośredniego wspierania eksportu(MITEL, 2004-06) Lęcznar, MałgorzataSystem bezpośredniego wsparcia eksportu funkcjonujący w Polsce obejmuje: Instrumenty finansowe (gwarancje i warranty skarbu państwa, program DOKE, ubezpieczenie kredytów eksportowych, związane z nimi wsparcie); działania informacyjne i promocyjne oraz edukacyjne Ministerstwa gospodarki, pracy i polityki społecznej; działania traktatu, w ramach tej polityki celnej, a także pomoc, którą obejmują programy PHARE. System ten od teraz rośnie wiele zastrzeżeń. O niskim stopniu wykorzystania instrumentów wsparcia eksportu przez polskie przedsiębiorstwa, braku symetrii między polityką bezpośredniego wsparcia a rozwojem eksportu, braku korelacji między polityką proeksportową a polityką makroekonomiczną. AL chociaż instrumenty formanie istnieją, nie są one skuteczne. To dlatego, że eksporterzy ich nie używają. Główne powody, dla których bardzo mało jest środków wsparcia eksportu, to: Słaba wiedza o proeksportujących rozwiązaniach na poziomie przedsiębiorstwa, niedomagania prawa egzekucyjnego, zbyt wysokie koszty, a przede wszystkim nieadekwatność rozwiązań do potrzeb eksporterów.
- PozycjaSpołeczny wymiar transformacji(MITEL, 2004-06) Mikuła, ElżbietaWarunki życia w Polsce w latach 90-tych formowały się w złożonym procesie inicjowania i rozwoju gospodarki rynkowej. Konsekwencje tej transformacji i towarzyszących jej fenomenom społecznym były pozytywne i negatywne. Pozytywny dotyczył poprawy standardów życia; negatywny – rosnący rozpad społeczny. Społeczeństwo polskie stało się głęboko podzielone i dotyczy nie tylko sektora dochodów, ale także rzeczywistego uczestnictwa w różnych wymiarach życia społecznego. Głównym jej przejawem jest kreowanie różnorodności dochodów, bezrobocia, ubóstwa oraz brak dostępu do usług edukacyjnych i społecznych. Wymiarowanie regów społecznych wciąż się poszerza i jest trygujące o mniejsze wsparcie dla prowadzonych reform. Ta sytuacjareqvires natychmiastowa konieczność poprawy stanu tych sektorów.
- PozycjaSzara strefa a dylematy polityki gospodarczej(MITEL, 2004-06) Mróz, BogdanKwitnąca, niezarejestrowana działalność gospodarcza wydaje się być jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją obecnie rządy i politycy. Istnienie i rozwój różnych form szarej strefy stanowi zagrożenie dla harmonijnego i equlibrowanego wzrostu gospodarki narodowej. Jednym z kluczowych dylematów i gorących kwestii w jego programie politycznym jest sposób łączenia środków politycznych ukierunkowanych na wzrost gospodarczy (tj. niższych podatków, mniejszych obciążeń regulacyjnych) z równoczesnym ograniczeniem działalności drugiej gospodarki. Autor stara się rzucić światło na te kwestie, a także wskazać dylematy i kompromisy związane z przyjęciem odpowiedniego zestawu polityk.
- PozycjaSzanse i zagrożenia pracowników społeczeństwa informacyjnego(MITEL, 2004-06) Miczyńska-Kowalska, Maria; Drozd, IzabelaObecnie żyjemy w społeczeństwie informacyjnym. Wiedza jest podstawą pracy organizacji w społeczeństwie informacyjnym. Z jednej strony wiąże się to ze wzrostem znaczenia zasobów ludzkich i wzrostem roli pracy ludzkiej. Z drugiej strony, wiąże się to z ewolucją na rynku pracy. artykuł zawiera refleksje na temat problemów z pracą i przyszłości pracowników w perspektywie ewolucji teorii zarządzania.
- PozycjaRówność i sprawiedliwość w społecznej gospodarce rynkowej(MITEL, 2004-06) Leśniak-Moczuk, KrystynaW artykule przedstawiono ideę równości i sprawiedliwości, rolę wymiaru sprawiedliwości w społecznej gospodarce rynkowej, możliwości urzeczywistnienia zasad równości i sprawiedliwości w funkcjonowaniu rynku i jego udziale, a także stosunki między równością a wzrostem gospodarczym.
- PozycjaZnaczenie kształcenia ustawicznego w ograniczaniu nierówności społecznych(MITEL, 2004-06) Kowalewski, TadeuszPrzyszłość jest nieprzewidywalne ze względu na zmiany, które są wprowadzane codziennie. W Polsce zmiany są charakterystyczne dla ostatniej dekady. Pomimo licznych pozytywnych zmian prowadzących do demokratyzacji życia, transformacja społeczno-gospodarcza spowodowała wiele reform, które nie zawsze przyniosły oczekiwane rezultaty. Trzy miliony niezatrudnionych i siedem milionów ludzi żyjących w ubóstwie pokazują skalę nierówności społecznych. Dynamiczny wzrost popytu na szkolnictwo wyższe spowodował wzrost liczby szkół pomaturalnego i liczby uczniów (1.8 mln). To z kolei stworzyło potrzebę nie tylko poprawy edukacji, ale przede wszystkim potrzeby ciągłego kształcenia. Kształcenie ustawiczne samo w sobie jest zjawiskiem w świecie nowoczesnych technologii. It jest konsekwencją rewolucji w nauce i technologii oraz w procesie globalizacji. Zmiany technologiczne wymagają wysoce specjalistycznych ekspertów, którzy charakteryzują się wiedzą i odpowiedzialnością oraz są w stanie tworzyć elity społeczne. Edukacja ma wiele funkcji. Poza funkcjami edukacyjnymi realizowanymi przez system kształcenia dorosłych, edukacja tych osób pełni również funkcje kulturowe i rekreacyjne. Kształcenie ustawiczne, zwłaszcza wśród dorosłych, powinno wykluczać wszelkie bariery. Przyjęcie przez rząd strategii na rzecz wzrostu kształcenia ustawicznego do 2010 r. jest próbą rozwiązania tej sytuacji. Odrzucenie tej strategii może doprowadzić do wzmocnienia bodźców do nierówności społecznych, takich jak nielteracja, deindywiduacja i brak elit życia społeczno-gospodarczego, pogłębiające ubóstwo. Tylko społeczeństwo, które nieustannie kształcuje się, może wprowadzić prawdziwą demokratyzację życia i skuteczną walkę z fenomenem ograniczającym nierówności społeczne.
- PozycjaZmiany sytuacji mieszkaniowej w Polsce w latach 1950–2002(MITEL, 2004-06) Gorczyca, MirosławW artykule tym autor przedstawia problem mieszkaniowy w Polsce oraz fundamenowe sposoby ich rozwiązania. Opłaty za mieszkania w latach 1950–2002 zostały przeanalizowane według krajowych spisów mieszkaniowych: 1950, 1960, 1970, 1978, 1988 i 2002. W 2000 r. autor wyliczenia potrzeb w zakresie inwestycji mieszkaniowych w celu uzyskania średniego standardu mieszkaniowego krajów Unii Europejskiej.
- PozycjaNierówności płci na rynku pracy(MITEL, 2004-06) Kalinowska-Nawrotek, BarbaraTematem pracy jest analiza nierówności płci na polskim rynku pracy w aspekcie bezrobocia i zarobków w latach 1992-2002. Szczególnym celem autoratora było pokazanie objawów różnego rodzaju dyskryminacji kobiet w analizowanych obszarach. Po pierwsze, poziom bezrobocia, wielkość i podstawy nierówności są zmazane. Dyskryminacja w zakresie statystyki, dyskryminacja pracodawców i zasada działania bumerangu zostały opisane jako główne powody wyższego poziomu bezrobocia wśród kobiet. Następnie poziom i relacje między zarobkami według płci zostały zarasowane. Jako główne powody różnic w dochodach kobiet i mężczyzn, odzwierciedleniem był krótszy czas pracy, dyskryminacja w zakresie zarobków, dyskryminacja ze względu na samoredyskryminację, pionowa i pozioma segregacja zawodowa. Na koniec przedstawiono kilka propozycji poprawy sytuacji kobiet, takich jak zmiana stereotypowego sposobu myślenia o roli kobiet w rodzinie i pozytywna dyskryminacja.
- PozycjaNiektóre makroekonomiczne problemy sfery finansów w naszej gospodarce rynkowej(MITEL, 2004-06) Łukawer, EdwardPrzyczyny nierówności społeczno-gospodarczych w Polsce są poszukiwane zarówno w gospodarce realnej, jak i w sektorze finansowym. W niniejszym dokumencie szczegółowo omówiono niektóre aspekty tego ostatniego.
- PozycjaMenedżerowie – ich rola i pozycja we współczesnej gospodarce(MITEL, 2004-06) Jarmołowicz, Wacław; Kościński, MarcinGłównym celem tego artykułu jest przedstawienie i ocena stanowiska kierownika w polskiej gospodarce na początku XXI wieku. Na tej podstawie opisuje się rolę menedżerów w tworzeniu nierówności oraz – z drugiej strony – wzrost gospodarczy. W artykule opisano cechy charakterystyczne współczesnego żłobka, a także kilka przykładów postrzegania menedżerów w obecnej gospodarce. Na tej podstawie autorzy przeprowadzają bardziej szczegółową analizę dotyczącą udziału kierowników w tworzeniu nierówności na gruntach po. Ponadto opisujemy rolę menedżerów w imporcie w tworzeniu wzrostu gospodarczego. Chociaż próba analizy grupy polskich menadżerów nie wydaje się mieć kompleksowego charakteru, możliwe jest sformułowanie kilku wniosków.
- PozycjaStygmat i dyskryminacja osób żyjących z HIV/AIDS(MITEL, 2004-06) Wojciechowska, JolantaDynamika AIDS pokazuje, że problem osób żyjących z HIV/AIDS jest nie tylko problemem medycznym, ale także poważnym problemem społecznym. Niszczycielskie skutki HY./ HY. są specyficzne, ponieważ pozbawiają rodziny, społeczności i całe narody. Epidemia pogłębia ubóstwo, cofa osiągnięcia rozwoju ludzkiego, powiększa nierówności seksualne, zmniejsza efektywność pracy i podaży pracy, a także hamuje wzrost gospodarczy. Choroba ta nadal nie jest kontrolowana, pomimo wielu osiągnięć. Osoby żyjące w liv cierpiące na HIV/AIV nadal doświadczają piętnalizacji i dyskryminacji w społeczeństwie. Cierpią na odosobnienie i zaprzeczenie przez rodzinę, partnerów i przyjaciół. Badania nad HIV/AIDS – związane z tym piętnowanie dowiodły, że osoby żyjące w związku z HIV/AIDOS są napiętnowane, ponieważ: – HIV/AIDS wiąże się z zachowaniami, które są już napiętnowane lub uważane za przebiegłe, w szczególności z homoseksualizmem i wstrzykiwaniem narkotyków; – Uważa się, że osoby żyjące z HIV/AIDS są odpowiedzialne za zarażenie tej choroby; – HIV/AIDS jest chorobą zagrażającą życiu; – Ludzie obawiają się zakazywać HIV – religijne i obyczaje, które prowadzą do wniosku, że posiadanie HIV/AIDS jest wynikiem błędu etyki, który czuł piętno lub przewidywana dyskryminacja, mają ogromny wpływ na osoby żyjące z HY. Ujawnienie czyjegoś seropoetivity niesie o wiele więcej obaw i obaw niż po prostu strach i niepewność co do tego, jak inni ludzie będą reagować. Te obawy i obawy ap przestają ludzie żyjący z HIV/HIDS od ujawnienia statusu HIV swoim rodzicom lub przyjaciołom. Dla chorych zwykle nie pozwala uzyskać pomocy od swoich rodzin w poszukiwaniu pracy, opiece zdrowotnej lub innych usługach. Wyniki badań nad dyskryminacją związaną z HIV/Hami pokazują, że dotyczy ona prawie wszystkich aspektów życia jednostki: Edukacji, zatrudnienia, mieszkań, miejsc publicznych, ubezp. I opieki zdrowotnej.
- PozycjaUwarunkowania inicjowania trwałego wzrostu gospodarczego w Polsce – instytucjonalne czynniki polityki fiskalnej jako punkt krytyczny(MITEL, 2004-06) Puchała, RadosławW artykule omówiono czynniki, które mają kluczowe znaczenie dla inicjowania i zrównoważonego rozwoju ekonomicznego. Wyniki teoretyczne i empiryczne są w skrócie badane. Wzrost gospodarczy zależy głównie od czynników instytucjonalnych, które są osadzone w sieci interakcji w systemie gospodarczym i społecznym. Zmiana tych czynników jest trudna do wykonania. Podtrzymuje się, że jednym z kluczowych warunków dla rozpoczęcia zrównoważonego wzrostu w Polsce jest wzrost jakości polityki budżetowej. W tym celu pomocna może być zmiana instytucji polegająca na utworzeniu Komitetu polityki budżetowej.